Udělení milosti Brožové-Polednové je 'projevem humanity'

Ludmila Brožová-Polednová je na svobodě. Prezident Václav Klaus jí včera nečekaně udělil milost. „Justice demokratického státu má určit vinu a trest, což se nyní stalo. Druhá věc je, zda má projevovat neschopnost odpuštění a soucitu se starým člověkem. Tato neschopnost je vlastní diktaturám. Myslím, že je dobře, když zafunguje instituce prezidentské milosti,“ myslí si autor dokumentů z cyklu Příběhy 20. století Adam Drda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá komunistická prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová

Bývalá komunistická prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová | Foto: Marek Janáč

Brožová-Polednová, prokurátorka v procesu s popravenou Miladou Horákovou, byla nejstarší vězenkyní v Česku. Soud ji za mříže poslal v září 2008 za účast na justiční vraždě političky Milady Horákové, původně na šest let, později ale - také na základě upozornění prezidentské kanceláře - soud její trest zkrátil na tři roky, protože při původním rozhodování nezohlednil amnestie z let 1953, 1955 a 1990, které se Brožové-Polednové mohly týkat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Udělení milosti Ludmile Brožové-Polednové komentuje Adam Drda

„S rozhodnutím sympatizuji, protože to je projev humanity, ale zároveň chápu hořkost mnoha politických vězňů,“ přiznává Drda. Co však považuje za katastrofu, je fakt, že k odsouzení Brožové-Polednové došlo až dvacet let po pádu komunistického režimu.

Autor Příběhů 20. století také vysvětluje, proč se nepodařilo odsoudit mnoho dalších, kteří se vykonstruovaných procesů v 50. letech účastnili.

„Spoustu z nich zemřelo ještě před rokem 1989 a pak zde byla i zjevná neochota justice soudit tyto případy. Byly v tom různé procesní zmatky, špatně připravované žaloby. Čím více to byly věci spadající do padesátých let, tím ti lidé byli starší a bylo to složitější. Mnoho obžalovaných soudy ignorovalo, nechodili tam,“ říká Drda.

Rozsudek nad prokurátorkou byl přelomový

Jak také tvrdí, soud s bývalou prokurátorkou byl zlomový. „Soud k ní přistoupil jinak. Soudce konstatoval, že ‚angažmá obžalované nelze hodnotit mírou dodržení či porušení procesních předpisů a že činnost žalobce, což byla Brožová Polednová, musí odpovídat vždy aspoň elementárním nadčasovým etickým hlediskům‘. Tento přístup v mnoha případech aplikován nebyl,“ míní Adam Drda.

O podmínečné propuštění mohla Brožová-Polednová požádat v březnu 2011, po uplynutí dvou třetin trestu, prezident Klaus ji ale včera odpoledne předběhl a udělil jí milost společně s dalšími devíti lidmi. Brožová -Polednová se osobně účastnila licitace návrhů trestů ještě před soudním procesem, angažovala se pro odmítnutí milosti pro Horákovou u prezidenta republiky a byla i u její popravy. Jako prokurátorka vystupovala také v procesu s katolickým knězem Vítem Tajovským.

Názory na propuštění se liší

Prezidentská milost pro Ludmilu Brožovou-Polednovou rozdělila společnost na dva tábory. Část si, stejně jako Václav Klaus, myslí, že je lepší pustit starou paní po dvou letech strávených ve vězení domů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Diskuse o milosti Ludmile Brožové-Polednové v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Někteří političtí vězni však zastávají názor, že ve vězení zůstat měla. S tím souhlasí i historik z Národního muzea Tomáš Bursík.

„Pan prezident měl nechat toto rozhodnutí na soudu, jestli ji podmíněně propustí nebo ne. Neměl do toho zasahovat,“ řekl Tomáš Bursík.

Podle spisovatele a publicisty Luďka Navary celý případ ukazuje na to, jak se Česká republika vyrovnává s minulostí. Domnívá se, že je špatně, že Ludmila Brožová-Polednová je jediná, která reprezentuje vyrovnávání se s 50. lety.

Naďa Bělovská, Veronika Sedláčková, Eva Presová, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme