Údržbu vodovodních přípojek si možná budou domácnosti hradit ze svého

Náklady na opravu a údržbu vodovodních přípojek si možná budou muset lidé platit ze svého. Počítá s tím novela zákona, kterou sněmovně předložilo ministerstvo zemědělství. Dosud se o přípojky pod veřejným prostranstvím starají provozovatelé vodovodů a kanalizací. Ministr zemědělství Petr Bendl považuje nové řešení za spravedlivější.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kanalizační a vodovodní sítě jihočeských měst (České Budějovice) | Foto: Slavomír Kubeš

„My chceme spravedlivější rozdělování, protože náklady jsou stejné. Lidé přípojku zaplatí tak jako tak. Nejde o žádné další náklady. Buď se to rozpočítá pro všechny, nebo si to zaplatí ten, kterému to fyzicky patří,“ řekl Bendl.

Proti tomu vystoupili opoziční sociální demokraté, podle nichž se vláda snaží přenést náklady na rodiny. Opatření je nepřijatelné také pro předsedu poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petra Gazdíka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík v pořadu Stalo se dnes

„Jako starosta obce, která provozuje vodovod a kanalizaci mám zkušenost s poruchami a s tím, jak vypadají vodovody a kanalizace ve stáří. Je to spíše snaha vodárenské lobby o to, aby se opravy postupně přenesly na vlastníky přípojek a to považuji za nemožné,“ řekl Gazdík.

V předloženém zákoně jsou podle něj věci, které jsou skutečně potřeba, zejména v evidenci vodovodů a kanalizací. „Toto je ale mina, která byla do toho zákona vložena. Považuji to za velmi špatnou součást zákona,“ prohlásil předseda poslaneckého klubu TOP 09.

Sněmovna už novelu podpořila v takzvaném prvním čtení 20. března. Až tento týden ale na chystanou změnu poslance upozornila končící zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová. Gazdík si je jistý, že ve druhém čtení vzniknou pozměňovací návrhy a o všem se bude hodně diskutovat.

Igor Maňour, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme