ÚDV prošetří kontakty StB s válečnými zločinci

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu zahajuje rozsáhlé šetření, které má prověřit kontakty komunistické Státní bezpečnosti s nacistickými válečnými zločinci. Radiožurnálu to řekl ředitel úřadu Irenej Kratochvíl. Podle nově zveřejněných archívních dokumentů prezident Zápotocký v 50. letech omilostnil čtyři vysoce postavené fašisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejméně na dva z nich komunistická rozvědka vedla agenturní svazky. Jedním z nich byl podle Kratochvíla člen jednotek SS a vedoucí kladenské úřadovny Max Rostock, který byl po válce odsouzen za podíl na lidickém masakru. Nejprve mu byl uložen trest smrti, který byl později změněn na doživotí. Státní bezpečnost ho ke spolupráci zavázala v našem vězení v prosinci roku 1959 - o dva měsíce později byl už jako agent vyhoštěn do Německa.

Podle Ireneje Kratochvíla chtěla komunistická Státní bezpečnost ke spolupráci zavázat i velitele protektorátní pořádkové policie Ernsta Hitzegrada - kvůli jeho pokročilému věku ale nakonec od svého záměru ustoupila. Šetření Úřadu dokumentace je zatím na samém počátku.

Pavla Dluhoschová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme