VIDEO: Ideální scénář je vláda bez trestně stíhaného premiéra, říká místopředsedkyně ODS Udženija

Opozice chce v pátek vyslovit nedůvěru vládě premiéra Andreje Babiše (ANO). Důvodem je nejnovější vývoj v kauze Čapí hnízdo a tvrzení Babišova syna. Ten měl byt údajně nedobrovolně držen na Krymu. Prezident Miloš Zeman oznámil, že i pokud by vláda padla, pověří Babiše znovu.

Praha (Aktualizováno: 16:56 19. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Nesnažíme se nikoho shánět. Je na každém poslanci, který přísahal, že bude konat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, aby se k tomu postavil,“ deklarovala před pátečním hlasováním první místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor

Zdůrazňuje, že klíčový bude postoj poslanců vládní ČSSD, ODS chce jednat i s KSČM. „Nejideálnější scénář je, aby trestně stíhaná osoba nebyla premiérem. Respektujeme výsledky voleb. Nelíbí se nám to, ale dovedeme si představit, že by pokračovala vláda hnutí ANO a ČSSD s podporou komunistů. Ovšem bez trestně stíhaného premiéra,“ řekla ve vysílání Českého rozhlasu Plus.

Svolání schůze svým podpisem podpořilo celkem 92 poslanců, a to včetně těch za hnutí SPD. U nich ale zas není jisté, jak budou nakonec hlasovat. „SPD nikdy nebylo pevnou součástí opozičního bloku. Vládu sice nepodpořili, ale hlasují s ní. Chování Tomia Okamury jasně naznačuje, že udělá vše, aby se do vlády dostal,“ tvrdí Udženija.

(Ne)vyzpytatelný prezident

Co by ale ODS dělala, pokud by se podařilo vyslovit vládě nedůvěru? „Byla by to otázka jednání s ostatními partnery. Ale já bych si počkala na pátek, a hlavně je to opravdu v rukou pana prezidenta. A on udělá vše pro to, aby tu pokračoval pakt Zeman-komunisté-Babiš,“ domnívá se Udženija.

Její stranický kolega a poslanec Václav Klaus ml. ovšem v komentáři na serveru Novinky.cz napsal: „Opozice ale nemá zatím dost hlasů a nenabízí ani jasnou alternativu. Část opozice se bojí předčasných voleb. Zatím to tedy vypadá na pátek zmarněného času.“

Udženija pak opět zdůrazňuje, že v případě pádu vlády je vše v rukou prezidenta. „Můžeme mít nakrásně plánů, kolik chceme, je ale nevyzpytatelný a nevíme, jak se zachová. Respektive určitě se zachová tak, aby opozici dal co nejmenší prostor. Funguje tu pakt Zeman-komunisté-Babiš a buď si k tomu přiberou ČSSD, nebo SPD,“ uzavírá.

Michael Rozsypal, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme