Uhelní magnáti zřejmě vyslechnou další obvinění

Žalobce pravděpodobně obviní uhelného magnáta Viktora Koláčka z dalších hospodářských deliktů. Zatím je předseda představenstva OKD stíhán na svobodě spolu s dalšími dvěma manažery za zneužívání informací v obchodním styku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Koláček

Viktor Koláček | Foto: Dan Krzywoň

Šéfa představenstva OKD Viktora Koláčka, jeho bývalého místopředsedu Jana Przybylu a nynějšího předsedu dozorčí rady OKD Petra Otavu kriminalisté od konce minulého týdne viní, že OKD a Českomoravské doly od roku 1999 připravili nevýhodnými smlouvami o více než 1,6 miliardy korun.

Podle státního zástupce Karla Kaldy Kabon Invest s personálně propojenými společnostmi OKD a ČMD uzavřel smlouvu o obchodním zastoupení a několik mandátních smluv. Na jejich základě pak Karbon Invest pro společnosti prováděl různé služby. Cena, kterou za to požadoval, ale nebyla odpovídající.

Jednalo se tak o nezákonné vyvádění prostředků z účtů jedné společnosti, která je druhou plně ovládaná. Koláček, který je jedním z majitelů Karbon Investu a předseda představenstva OKD, totiž působil do dubna roku 1999 ve stejné funkci i v ČMD. "Tento smluvní mechanismus v podstatě znamenal, že byly vyváděny finanční prostředky z účtů OKD a ČMD ve prospěch společnosti Karbon Invest," potvrdil Kalda.

Podle tajných smluv měl Karbon Invest parazitovat i na obchodech s uhlím. Z každé transakce údajně plynulo Koláčkově společnosti půl procenta. O smlouvách ohledně provizí Karbon Investu vědělo jen několik lidí z OKD. Podle žalobce přitom museli písemně stvrdit, že o obchodech budou mlčet.

Koláčkův obhájce Jiří Matyášovič se zatím ke kauze vyjadřovat nechce. "V této fázi myslím, že nebudu dávat žádná vyjádření za klienta," uvedl pouze.

Koláčka a Przybylu policejní rada ze zneužití informací v obchodním styku obvinil v pátek. Otava, kterého v pátek nezatkli, si obvinění vyslechl o den později. Na policii se dostavil až po poradě s právníkem. Všem třem hrozí až 12 let vězení. Po výslechu je kriminalisté propustili, protože neshledali důvody k vazbě.

OKD je největší tuzemská černouhelná těžební firma. Stát v ní ztratil majoritu v roce 1997, když Fond národního majetku snížil základní kapitál společnosti. Její klíčový vlastník, firma Karbon Invest, by měl do poloviny února předložit nabídku na odkup zhruba šestačtyřicetiprocentního státního podílu v OKD.

Společnost OKD zaměstnává téměř 18.000 lidí a v minulém roce vytěžila zhruba 11,7 milionu tun černého uhlí. Za prvních devět měsíců letošního roku podnik hospodařil se ziskem téměř 70 milionů korun a výnosy 21,7 miliardy Kč. OKD ovládá Českomoravské doly a také obchodní společnost Metalimex.

Andrea Brtníková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme