Uherskohradišťská nemocnice má devět nakažených zaměstnanců. Zavřela jednotku intenzivní péče

Uherskohradišťská nemocnice uzavřela jednotku intenzivní péče a zastavila na ní příjem pacientů. Testy totiž prokázaly onemocnění covid-19 u devíti zaměstnanců nemocnice a jednoho z pacientů na pooperační jednotce intenzivní péče. Další pozitivní pacient leží v nemocnici na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, ale s případem nesouvisí. Uvedl to mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant.

Uherské Hradiště (Aktualizováno: 12:35 15. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testy v nemocnici v Uherském Hradiští prokázaly infekce koronavirem u devíti zaměstnanců (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Multioborová jednotka intenzivní péče je uzavřená. Pokud bychom měli přijímat pacienta, který jde k operaci a je předpoklad, že bude vyžadovat intenzivní péči, tak nyní jen tento pacient směřovaný do Zlína nebo do Kroměříže,“ uvedl pro Český rozhlas Zlín Havrlant. V domácí karanténě podle něj zůstávají tři desítky zdravotníků, sedm pacientů bylo nutné přeložit na lůžka infekčního oddělení.

Nemocnice i ordinace musí mít zásoby ochranných pomůcek na měsíc. Problémem jsou vysoké ceny

Číst článek

Hygienici situaci v nemocnici monitorují. Mimo jiné zjišťují, jak se nákaza do zařízení dostala. „V současné době stále probíhá trasování kontaktů, seznamy se stále doplňují a aktualizují,“ uvedla Vendula Ševčíková z Krajské hygienické stanice ve Zlíně. O plošném testování v nemocnici podle ní hygienici zatím neuvažují.

Podle předsedy představenstev nemocnic Zlínského kraje Radomíra Maráčka se nemocnice s rizikem koronavirové infekce patrně budou potýkat ještě dlouhou dobu. „Onemocnění se naštěstí prokázalo jen u jednoho z pacientů, testy ale ukázaly, že covid pozitivní jsou zdravotní sestry a další nelékařští pracovníci, bylo tedy nutné uzavřít celé pracoviště pooperační intenzivní péče. Pacienty ale můžeme ubezpečit, že pooperační intenzivní péče je zajištěna v rámci spolupráce našich nemocnic,“ uvedl Maráček.

Nemocí covid-19 se nakazil pacient, který na jednotce intenzivní péče ležel po operaci nohy. „Jeho stav je dobrý, nemá žádné příznaky, nyní je v péči infekčního oddělení a v izolaci na infekčních lůžkách je pro jistotu i dalších šest pacientů, kteří byli ve stejnou dobu rovněž na intenzivní péči. Testy u personálu vyšly pozitivně v devíti případech, do čtrnáctidenní karantény jsme ale z preventivních důvodů raději poslali celé pracoviště, tedy tři desítky zdravotníků,“ uvedl ředitel nemocnice Petr Sládek.

Na multioborové jednotce intenzivní péče se zdravotníci starají o pacienty po chirurgických operacích. „Ne každý pacient potřebuje po operaci intenzivní péči, řada lidí je po chirurgickém výkonu monitorována na dospávacím pokoji a poté přeložena bez komplikací na standardní oddělení. Operační program v Uherskohradišťské nemocnici tedy není nyní nutné zastavit nebo jej omezit,“ uvedl Sládek.

Prymula: Koronavirus nezmizel. Druhá vlna může přijít kdykoliv, pokud bychom ji podcenili

Číst článek

Pravidelné testování

Testy se u pacientů a zdravotníků, kteří mohli přijít s nakaženými do kontaktu, budou opakovat s odstupem několika dnů. Nemocnice situaci řeší s krajskými hygieniky. „Je to nepříjemné, ale reagovali jsme rychle a udělali jsme vše, abychom případnému šíření koronaviru zabránili. Zpřísnili jsme znovu hygienická opatření, apelujeme na pacienty i zdravotníky, aby nosili roušky v celém areálu, soustředili se na důsledné dodržování hygieny rukou,“ doplnil Sládek. V nemocnici stále platí zákaz návštěv.

Podle středečních údajů krajské hygienické stanice se ve Zlínském kraji od začátku epidemie nakazilo novým typem koronaviru 404 lidí. Nejvíce případů zaznamenali hygienici v regionu na Uherskohradišťsku, a to 156. Na Zlínsku jich evidují 144, na Vsetínsku 64 a na Kroměřížsku 40. Z nemoci covid-19 se v kraji dosud vyléčilo 366 lidí, tři lidé s ní zemřeli.

Michal Sladký, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme