Připoutání opilé ženy k mřížím není trestným činem, rozhodl soud. Trojici policistů zprostil obžaloby

Soud v Uherském Hradišti ve čtvrtek zprostil trojici policistů obžaloby z neoprávněného připoutání opilé výtržnice k mříži cely. Muži jakékoliv protiprávní jednání odmítali, za zneužití pravomoci jim hrozilo až pět let vězení. Rozsudek není pravomocný.

Uherské Hradiště Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pouta, spoutání, policie (ilustrační foto)

Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Pixabay | ©

Jakub Vychodil, Ondřej Paška a Miroslav Vaněk ženu v únoru 2016 zadrželi, když v panelovém domě ničila výtahové dveře. V dechu měla přes dvě promile alkoholu. Později ji na služebně v Uherském Hradišti na 11 minut připoutali pouty s rukama nahoře k mřížím.

Státní zástupce Leo Foltýn původně označil zákrok policistů za neadekvátní. Ve čtvrtek ale navrhl muže zprostit obžaloby, neboť údajně nedošlo k trestnému činu.

Po incidentu museli policisté odejít ze služebního poměru, dva z nich se však před nedávnem k policii vrátili. V případě Vaňka a Pašky se podle Foltýna tak mohlo jednat o kárné provinění. Navrhl proto, aby se věcí zabývaly orgány policie, což samosoudce Jiří Přibyl usnesením povolil. Obhájci žádali u svých klientů zproštění obžaloby, jejich jednání nepovažovali za protiprávní.

Žena chtěla 500 tisíc korun

Žena už dříve řekla, že se cítila bezmocná a ponížená. Na čtvrteční hlavní líčení nepřišla, nedostavila se ani její zmocněnkyně. Obžalovaní uvedli, že ženu připoutali, aby si kopáním a údery do mříží neublížila.

Soud měl k dispozici videozáznam, který incident zachycuje. Žena požadovala náhradu nemajetkové újmy ve výši 500 tisíc korun, soud ji nyní s jejím nárokem odkázal na občanskoprávní řízení.

Zahradil cestu motorkáři. Policista Vaic byl definitivně zproštěn obžaloby, státní zástupce nepodal dovolání

Číst článek

Už v dubnu 2017 uložil okresní soud Paškovi s Vychodilem roční trest podmíněně odložený na jeden rok, Vaňkovi rok a půl s odkladem na dva roky. Uznal trojici vinnou ze zneužití pravomoci úřední osoby, Vaňka i z porušení povinnosti dozorčí nebo jiné služby.

Jeho verdikt potvrdil také odvolací soud. Muži však uspěli se svým dovoláním u Nejvyššího soudu, který loni rozsudky okresního i krajského soudu zrušil a vrátil věc soudu prvního stupně.

Nejvyšší soud označil jednání policistů za nesprávné, nedosáhlo však podle něj takové intenzity, aby bylo nutné přistoupit k aplikaci trestního práva.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme