VIDEO: ‚Pusťte mě, mám tady dítě.‘ Strážníci zadrželi muže bez roušky přímo před plačícím chlapcem

Strážníci v Uherském Hradišti čelí kritice kvůli středečnímu tvrdému zásahu proti muži bez roušky či respirátoru, kterému přihlíží malé plačící dítě. Jejich zákrok zachycuje zhruba třičtvrtěminutové video, které na sociálních sítích vzbudilo vlnu nevole. Nicméně není zcela jasné, co incidentu předcházelo. Oba strážníci jsou podle starosty města Stanislava Blahy (ODS) zatím postaveni mimo službu. Incident by mohla řešit Policie ČR.

Tento článek je více než rok starý.

Uherské Hradiště (Aktualizováno: 14:30 11. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Pusťte mě, mám tady dítě,“ volá na videu muž, na kterém zrovna klečí jeden ze dvou městských policistů v Havlíčkově ulici v centru Uherského Hradiště. Podle záběrů na sobě nemá ani roušku, ani respirátor.

‚Je nám líto, že svědkem bylo dítě.‘ Zákrok strážníků proti ženě bez roušky byl podle kontroly v pořádku

Číst článek

Malého chlapce, který pláče, strážníci poodstrčí. Následně se znovu obrátí k muži ležícímu na chodníku. „Budete předveden,“ říká mu jeden z městských policistů. „Půjdete na služebnu, prokážete totožnost.“

Muž měl opakovaně odmítnout prokázat totožnost a nasadit si ochranu dýchacích cest. Navíc se podle strážníků snažil z místa odejít.

„Při kontrole bylo zjištěno, že dochází k porušování mimořádného opatření, kterým se zakazuje pohyb a pobyt bez ochranných prostředků dýchacích cest na veřejně přístupných místech v zastavěném území obce,“ uvedl mluvčí Uherského Hradiště Jan Pášma.

Strážníci mimo službu

Policejní zákrok vzbudil na sociálních sítích kritiku. Také starosta města a poslanec ODS Stanislav Blaha na facebooku uvedl, že se mu zásah strážníků nelíbil, a to hlavně kvůli přítomnosti malého dítěte. Později ho označil za lidsky necitlivý a nepřiměřený, postup měl být podle něj méně důrazný.

Pražský policista zfackoval muže bez roušky, sám ji ale neměl. Incidentem se bude zabývat vedení

Číst článek

„Ale než vynesu unáhlené závěry, nejdřív prošetřím, co se skutečně stalo, co incidentu předcházelo a další okolnosti, které se případu týkají,“ uvedl Blaha.

Oba strážníci jsou už podle něj postaveni mimo službu. „Pokud se prokáže, že samotný zákrok byl neadekvátní, budou vyvozeny patřičné důsledky. V tuto chvíli jsou oba strážníci až do vyřešení případu postaveni mimo službu,“ dodal.

Odmítl také informaci, že by strážníci nechali dítě na ulici bez dozoru, jak na facebooku uvedla manželka zadrženého muže. Status ale později ze sociální sítě zmizel.

„Chtěl jsem dementovat informace, že by tam dítě zůstalo bez dozoru. Dítě tam v určité fázi hlídala prodavačka z blízkého obchodu. A v době, kdy byl muž předváděn na služebně, která se nacházela jen pár metrů od tohoto místa, už byla na místě druhá hlídka, která na dítě dohlížela, a spolu s tou dámou z obchodu doprovodili dítě za tatínkem na služebnu,“ řekl starosta Uherského Hradiště.

Případ zřejmě prošetří Policie ČR

Incidentem by se mohla zabývat Policie ČR. „Odeslal jsem na Policii ČR žádost o prošetření celé záležitosti,“ řekl na odpolední tiskové konferenci Blaha. „Policie dostala všechny důkazy, které k zákrokům máme - ať už záznamy z městského kamerového systému nebo jiné záznamy, které v té chvíli vznikly. Máme k dispozici i svědky, kteří mohou při vyšetřování pomoci s objasněním celé situace,“ doplnil.

Server iROZHLAS.cz se pokusil získat také vyjádření velitele městské policie Vlastimila Pauříka. Na dotazy dosud neodpověděl. Na odpolední tiskové konferenci se ale za zákrok omluvil. „K zákroku měli strážníci zákonné oprávnění. Nicméně intenzita vzhledem k okolnostem, že na místě bylo nezletilé dítě, měla být jiná. Zákrok byl takticky proveden špatně,“ zhodnotil.

Policie ČR podle Pauříka na místo incidentu původně přivolána nebyla. Dodal, že jeden ze strážníků slouží u městské policie dva roky, druhý asi čtyři roky.

Není to v posledních dnech poprvé, co policisté nebo strážníci sklízejí kvůli svému zásahu při dohlížení na dodržování protiepidemických pravidel kritiku.

Policie v Ostravě zakročila proti matce, která byla venku se svým malým dítětem. Neměla roušku a podle strážníků pila v parku pivo, což současná vládní protiepidemická opatření nedovolují. Podle odboru vnitřní kontroly Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje ale k žádnému pochybení při zákroku nedošlo.

Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme