Úhradová vyhláška pro příští rok počítá s objemem peněz jako v roce 2010

Nemocnice by příští rok měly od pojišťoven dostat více peněz než letos. Úhradová vyhláška pro rok 2012 by se měla dostat na úroveň roku 2010. Ministerstvo zdravotnictví také počítá se zvyšováním mezd zdravotníkům a více peněz mají dostat lékařská centra na specializovanou péči, jak řekl ministr Leoš Heger.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo zdravotnictví | Foto: Marián Vojtek

„My bychom rádi trošku posílili segment vysoce specializované péče v centrech tak, aby ti nejtěžší pacienti ohrožení na životech se mohli do těch center dostat všichni tak, jak je potřeba. Počítáme asi s pětiprocentním růstem pacientů, který by měl být zohledněn,“ uvedl Leoš Heger.

Dodal, že kromě zachování standardu péče, která je letos, chce v příštím roce ušetřit i na nárůst mezd zdravotníků. Zda k tomu skutečně dojde, však podle něj ještě není jisté.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr zdravotnictví Leoš Heger a předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása mluví o zdravotnictví v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

„To, o co teď bojujeme, je, aby v těch úhradách bylo i dostatečně peněz na to, aby mohlo být naplněno memorandum a další závazky, které jsme podepsali v rámci akce ‚Děkujeme, odcházíme‘, aby zdravotníci dostali přidáno,“ řekl ministr.

Podle něj se na systému lékařské péče budou muset výrazněji podílet pacienti, jejichž spoluúčast by se mohla v příštích letech zvýšit z nynějších 17 až na 25 procent.

Leoš Heger také upozornil, že domácnosti dnes v průměru vydávají na léky nebo zdravotnické poplatky méně než za alkohol a cigarety. Podle kritiků ale hledá zdroje na svůj resort na nesprávném místě.

„Lidé musí mít především peníze na spoluúčast. A myslím si, že v tom je největší problém,“ řekl předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Dostál z Platformy zdravotních pojištěnců mluví o spoluúčasti pacientů ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Upozornil také, že v polovině evropských zemí není vůbec zdravotní péče hrazena z pojištění a spoluúčast pacientů je prakticky nulová.

„Není pravda, že bychom na zdravotnictví odváděli málo, ve skutečnosti odvádíme částku v řádu stamiliard. Myslím si, že menší problém je nezodpovědnost pacientů a větší problém je nezodpovědnost těch, kteří rozhodují o zdravotnických financích. Čili není ani tak potřeba posílit spoluúčast pacientů na financování, jako spíš spoluúčast pojištěnců na kontrole a rozhodování, co se s těmi našimi penězi děje,“ řekl Ondřej Dostál z Platformy zdravotních pojištěnců.

Dodal, že neví, z čeho plyne pocit, že nízká spoluúčast pacientů je něco špatného.

„Já si myslím, že jsme naopak napřed oproti nejenom západní Evropě, ale třeba i Spojeným státům, ale na druhé straně i některým východním zemím, že ten veřejný systém s univerzální solidární dostupností je něco, co bychom si hlídat,“ uvedl Ondřej Dostál.

Michal Záboj, Veronika Sedláčková, Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme