Úhradová vyhláška v příštím roce neklesne, uklidňuje ministr Heger

Do zdravotního systému půjde příští rok o něco více peněz než letos. Ujistil o tom v České televizi ministr zdravotnictví Leoš Heger. Úhradová vyhláška podle něj počítá s nárůstem o 3 procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leoš Héger ministr zdravotnictví ČR. | Foto: Filip Jandourek

„Dostanou nemocnice velmi pravděpodobně 103 procent, nikoliv minus 2 procenta. Pojišťovny mají ještě nějaké rezervy a systém má nějaké rezervy a nemocnice dostanou přidáno,“ uvedl Leoš Heger.

Všechny nemocnice ale nedostanou stejně. Více by měla podle ministra dostat ta zařízení, která jsou doposud podfinancovaná.

Ministerstvo zdravotnictví připravuje podle Leoše Hegera také zastropování regulačních poplatků za pobyt v nemocnici. Dnes platí pacienti za den v nemocnici 60 korun, od čtvrtka se tento regulační poplatek zvýší na stokorunu.

„V první řadě se chystá zákon o dlouhodobé péči, který by z toho poplatku vyřadil všechny pacienty, kteří jsou chroničtí a musí ležet v nemocnici déle než, řekněme, tři měsíce. Takže tam bude zcela jiný systém financování, spadne hodně pod sociální sféru. Tak to bude první krok, který to výrazně promění. A pak se bude moci diskutovat o tom dalším,“ řekl ministr.

Martin Drtina, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme