Za nehodu vlaku v Uhříněvsi dostal řidič kamionu čtyři roky vězení. Rozsudek není pravomocný

Za loňskou srážkou kamionu s vlakem v Uhříněvsi potrestal za obecné ohrožení soud řidiče čtyřmi roky vězení. Srbský řidič tehdy zůstal stát s vozem na trati mezi sklopenými závorami. Vlak následně do kamionu narazil, vykolejil a zranilo se v něm šest lidí. Verdikt není pravomocný. Téměř sedmdesátiletý Uroš Andelović mohl za mřížemi strávit až osm let.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řidič kamionu Uroš Andelovič | Foto: Martin Sekanina | Zdroj: CNC / Profimedia

Řidič prý závory neprojel proto, že nechtěl dělat problémy. Tvrdil, že v Srbsku za jejich zničení můžete jít až na dva roky do vězení. Řidič měl namířeno ze Srbska do Německa. U Uhříněvsi ale bloudil, navigace ho prý zřejmě táhla špatnou cestou, až se tedy ocitl u železničního přejezdu, kde si nevšiml výstražných signálů a vjel na koleje.

Ztratil jsem vědomí, říká řidič kamionu z nehody u Uhříněvsi. Státní zástupce tvrzení odmítl

Číst článek

Policisté také zjistili, že se po cestě dopustil až třiadvaceti přestupků – třeba překročení povolené rychlosti nebo nedodržení povinných přestávek. Než do něj narazil vlak, strávil v kabině kamionu mezi závorami déle než dvě minuty.

V rozhodování soudu byla zásadní výpověď svědka, který přijížděl k přejezdu v protisměru, nehodu viděl a natočil.

Ve vlaku byly tehdy více než dvě stovky lidí. Škoda byla vyčíslena na více než 63 milionů korun. Strojvedoucí Tomáš Kadlec už dříve serveru iROZHLAS.cz popsal, jak se nehoda stala.

„Já jen vím, že jsem zatáhl za páku, kterou řídíte. Na ní jsem dal poslední polohu, což je rychlobrzda. Bleskově jsem se zvednul, otevřel jsem dveře do strojovny, a pak jsem čekal, až to bouchne,“ řekl.

Srbský řidič při minulém líčení uvedl, že je po 45 letech praxe už v důchodu a nedovede si představit, že by ze svého platu splácel škodu.

Fotografie z nehody:

kne, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme