Novým šéfem antimonopolního úřadu má být Mlsna. Uspěl ve výběrovém řízení s 11 uchazeči

Novým předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže má být dosavadní náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Vláda navrhne jeho jmenování prezidentu Miloši Zemanovi, schválila to na pondělním zasedání. Informovala o tom Česká televize.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 17:30 23. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstek ministra vnitra pro řízení legislativy Petr Mlsna | Foto: Petr Topič | Zdroj: MAFRA/Profimedia

„Všichni kandidáti na šéfa ÚOHS splnili kvalifikační předpoklady,“ řekl po jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO). V hodnocení podle něj Petr Mlsna získal nejvíc bodů, a to 86 z možných 90. 

Pokud prezident Miloš Zeman Mlsnu jmenuje, nastoupí jako šéf antimonopolního úřadu 2. prosince. Zeman již dříve v rozhovoru pro Mf Dnes uvedl, že je Mlsna velice vhodným kandidátem. Ve vedení antimonopolního úřadu by nahradil Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval.

Mlsna řekl, že chce obnovit důvěryhodnost antimonopolního úřadu v odborných kruzích i u veřejnosti.

„Chtěl bych obnovit kredibilitu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nejen v odborných kruzích, ale také u široké veřejnosti. Myslím si, že je to ten nejklíčovější krok v tom první roce mého působení,“ uvedl.

Mlsna odejde z vnitra

Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do kterého se přihlásilo 11 uchazečů. „Šlo o kvalitní kandidáty,“ řekl Babiš. Všichni absolvovali pohovory a individuální hodnocení.

Jedním z kandidátů byl bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, dalšími například bývalí místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Mlsna podle premiéra získal 86 bodů z 90. Druhý skončil Petr s 82 body, třetí Sixta s 81 body.

Ve výběrové komisi byli místopředsedkyně vládního Výboru pro personální nominace Yvona Charouzdová, ředitel odboru práva veřejných zakázek ministerstva pro místní rozvoj Vlastimil Fidler a státní tajemník ministerstva vnitra Josef Postránecký.

O post šéfa antimonopolního úřadu se bude ucházet i exministr Kremlík. ‚Řadu věcí je třeba změnit,‘ uvedl

Číst článek

Mlsna opustí post náměstka ministra vnitra, který je zodpovědný například za organizaci voleb. Výběr jeho nástupce se bude řídit zákonem o státní službě, řízením sekce bude do uzavření výběrového řízení pověřen jeden z ředitelů sekce, uvedl Mlsna.

Premiér Andrej Babiš (ANO) na funkci předsedy antimonopolního úřadu poprvé vyhlásil výběrové řízení, dosud nového předsedu vybírali politici.

Rafajovo odvolání prezidentovi navrhovala vládní koalice. Šéf antimonopolního úřadu čelil kritice například kvůli tomu, jak jeho úřad postupoval v tendru na nový mýtný systém.

Rafaj trvá na tom, že se nedopustil žádného jednání, kterým by ohrozil nestrannost a nezávislost rozhodování a znevážil svou funkci.

Prezident Miloš Zeman přijal náměstka ministra vnitra Petra Mlsnu již 15. října na zámku v Lánech | Foto: Twitter/Jiří Ovčáček | Zdroj: Twitter

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme