Úhyn ryb v Labi způsobily kyanidy

Za velký úhyn ryb na Labi z konce minulého týdne mohou kyanidy, které do řeky unikly. Potvrdily to dosavadní výsledky vyšetřování. Viníkovi ekologické havárie hrozí pokuta až deset miliónů korun. Podle Petra Makovského z České inspekce životního prostředí pochází smrtelně jedovatý kyanid z některé chemické továrny, a to s největší pravděpodobností na Kolínsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Labe | Foto: Jan Rosenauer

Po konkrétní firmě inspektoři stále ještě pátrají. I když to je těžké, podle Petra Makovského existuje šance, že viník bude odhalen právě podle vzorků kyanidů z Labe.

"Je tam zvýšené množství celkových kyanidů i toxických kyanidů. Naši inspektoři tam provádějí šetření, shánějí důkazní materiály pro to, abychom mohli prokázat příčinu tohoto havarijního znečištění toku."

Jed minulý týden otrávil ryby v Labi v úseku 60 kilometrů od Kolína až po Neratovice. Do vody se dostal pravděpodobně v Kolíně, kde je několik továren. Jedovatá látka se rozšířila přes Poděbrady a Nymburk dále po proudu. Viníka by měla pomoci odhalit zjištěná látka, podle níž se dá zjistit, při jaké výrobě se používá.

Marika Táborská, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme