Uhynulí havrani neměli ptačí chřipku

První rozbory tkání čtyř havranů - uhynulých před týdnem na poli u Milčevse na Lounsku - vyloučily přítomnost viru ptačí chřipky. Rozbory ve Státním veterinárním ústavu ale budou trvat ještě několik dní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Havran polní

Havran polní | Foto: Rudy Offereins

Cílem dalších zkoumání je už jen upřesnit, který případný virus úhyn způsobil. Laboratorní vyšetření vyloučilo už dříve virus ptačí chřipky i u uhynulé labuti a volavky, které lidé našli 26. října u jezera v Sadské na Nymbursku.

V Evropě byl zatím výskyt vysoce nebezpečného viru H5N1 ptačí chřipky, který je přenosný na člověka, potvrzen v Rumunsku, Británii, Turecku, evropské části Ruska a Chorvatsku.

Další výskyt ptačí chřipky na svém území hlásí Čína. Během jediného týdne už jde o čtvrté ohnisko nákazy virem H5N1, který je nebezpečný i pro člověka. Nákaza zjištěná v provincii Liao-ning postihuje jak divoké, tak domácí ptactvo. Zahynulo tam už na 9000 kusů drůbeže a dalších 37 tisíc kusů bylo vybito.

Ptačí chřipka se přes všechna opatření dál šíří i ve Vietnamu, kde zasáhla další tři obce na severu země. Provinční správa zakázala veškerý dovoz a vývoz drůbeže z oblasti a obce v okolí dezinfikovala.

Milan Kopp, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme