UJAK nemá od října akreditaci na obor speciální pedagogiky

Univerzita Jana Amose Komenského (UJAK) neuspěla u Akreditační komise s žádostí o prodloužení akreditace speciální pedagogiky na dostudování současných studentů. Platnost akreditace učitelsky i neučitelsky zaměřeného magisterského oboru speciální pedagogika vyprší 30. září.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Univerzita Jana Amose Komenského Praha

Univerzita Jana Amose Komenského Praha | Foto: Filip Jandourek

Hlavním problémem je podle předsedkyně Akreditační komise Vladimíry Dvořákové příliš vysoký počet studentů v daném oboru. Univerzita podle komise není schopná takovému množství studentů zajistit dostatečně kvalitní studium.

„Pro nás byla klíčová zejména otázka zajištění praxí, které se vztahují ke speciální pedagogice, kde by studenti jednoznačně pracovali s dětmi vyžadujícími zvláštní edukační přístupy tak, jak to odpovídá programu,“ vysvětlila Dvořáková.

Přehrát

00:00 / 00:00

UJAK nemá prodlouženou akreditaci speciální pedagogiky. Podrobnosti zjišťoval Vojtěch Koval

Akreditace vypršela už na konci roku 2014. Univerzita tehdy žádala o její prodloužení aspoň pro stávající studenty. V dubnu komise akreditaci skutečně prodloužila, a to právě do konce září. UJAK se ale údajně nepodařilo podmínky pro studium v oboru speciální pedagogika - učitelství dostatečně zlepšit.

Mluvčí UJAK Jiří Červenka Radiožurnálu řekl, že univerzita se závěry komise jednoznačně nesouhlasí.

„Je přesvědčena, že naplnila všechny požadavky, které by odůvodnily stanovisko kladné. V zájmu svých studentů začne univerzita neprodleně jednat s ministerstvem školství,“ uvedl Červenka.

Jednání se podle prorektora UJAK Petra Koláře bude týkat i dalšího osudu stávajících studentů. Kolář také připustil, že škola plánuje podat proti rozhodnutí komise žalobu.

Ministryně školství chce zajistit dokončení studia na jiných školách

Ministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD chce o budoucnosti studentů, kterých se rozhodnut komise týká, jednat se zástupci pedagogických fakult veřejných škol.

„Já budu muset zajistit, a to je pro mě v tuto chvíli prioritní cíl, dostudování sedmi set stávajících studentů v návaznosti na komunikaci, kterou už jsem aktivně zahájila s jednotlivými šéfy pedagogických fakult na území republiky,“ řekla Valachová.

Jisté v tuto chvíli je, že ministryně už nemůže nic udělat s rozhodnutím Akreditační komise, a obor speciální pedagogika - učitelství na UJAK tak v říjnu skončí.

Univerzita Jana Amose Komenského Praha | Foto: Český rozhlas

ČRo, Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme