Ukliďme svět, ukliďme Česko. Dobrovolníci během akce našli kolo i stará rádia

Rozbité jízdní kolo, cívkové magnetofony nebo stará rádia našli dobrovolní hasiči z Nesuchyně na Rakovnicku při sobotní akci Ukliďme svět, ukliďme Česko. Do celorepublikového jarního úklidu se zapojili už pátým rokem a naplnili odpadem desítky pytlů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kromě zmačkaných PET lahví a ojetých pneumatik objevili i různé kuriozity - například horský bicykl bez jednoho kola, tři rádia značky Tesla nebo dva kotoučové magnetofony, které už v dnešních domácnostech nejsou běžně k vidění a člověk by je hledal spíše v muzeu.

„Bylo nás přibližně 30, z toho zhruba 20 dětí. Nasbírali jsme čtyři káry za auto, což bylo asi 20 pytlů, a pak jsme toho měli spoustu zvlášť,“ řekl vedoucí kolektivu mladých hasičů Luboš Nobilis.

I v Mostě přiložili ruku k dílu. | Foto: Vlasta Fryčová

V obci a okolí podle něj ubývá starého odpadu, ale objevuje se nový. „Dá se říct, že je toho každým rokem o něco méně, ale vždycky se něco nastřádá a najde,“ dodal.

Dobrovolníci, jimž není stav životního prostředí lhostejný, vyrazili i na další místa v regionu. V lesním úseku mezi Novými Jirny a Úvaly našli také železné trubky a další nadměrný odpad.

Plastové pytle s nasbíranými odpadky odpoledne lemovaly silnici 101 v Říčanech u Prahy, uklízelo se také v okolí vlakového nádraží. Starosta Vladimír Kořen (Klidné město), který se úklidu zúčastnil, v nadsázce poznamenal, že největší nepořádníci asi pijí pivo Braník. Naopak v Nesuchyni se podle Nobilise lidé v přírodě zbavují spíše minerálek než pivních lahví.

Do akce se zapojil i spolek Rybáři Žilina (u Kladna) | Foto: Kateřina Černá

Ukliďme svět, ukliďme Česko je dobrovolnická akce, která se koná na území celé republiky. Za celý loňský rok se do 3295 úklidů zapojilo téměř 135 tisíc dobrovolníků. Díky nim zmizelo z přírody 2113 tun odpadu. Nejaktivnější byly Středočeský a Jihomoravský kraj.

První ročník akce s názvem Ukliďme Česko uspořádal na jaře 2014 spolek Ekosmák. O dva roky později se projekt spojil s obdobnou kampaní Ukliďme Svět, kterou od roku 1992 pořádá Český svaz ochránců přírody.

Dobrovolník v okolí Nuselských schodů v Praze | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme