Ukradené Fillovy malby ze zámku v Peruci jsou čtyři

Čtyři olejomalby malíře kubismu Emila Filly v celkové hodnotě 50 - 80 milionů korun zmizely dnes nad ránem ze zámku v Peruci na Lounsku. Kriminalisté až v odpoledních hodinách informovali o počtu ukradených děl i jejich hodnotě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámek v Peruci, ukradená díla Emila Filly | Zdroj: ČTK

Expozice nebyla pojištěná a brána do areálu zámku se nezamykala.

Ředitelka lounské galerie Alice Štefančíková, která expozici spravuje, Radiožurnálu řekla, že díla tak vysoké hodnoty by žádná pojišťovna rozhodně nepojistila. To potvrdili i pracovníci jiných galerií.

Praxe je většinou taková, že pro galerie je už tak finančně náročně investovat do zabezpečení těchto exponátů, že jejich samotné pojištění by vyšlo ještě mnohem dráž.

ČTĚTE TAKÉ: Hodnota ukradených děl Emila Filly z Peruce je 50 až 80 milionů

Policisté zatím tají, jak se zloději do pamětní síně Emila Filly vloupali. Dohady panují také o tom, jak dobře byla expozice zabezpečena. A jestli zabezpečovací zařízení nemělo poruchu nebo ho dokázali zloději vyřadit z provozu.

Po kradených obrazech pátrá také Interpol. Podle expertů obrazy skončí buď v soukromé sbírce, pro kterou mohly být přímo ukradeny, anebo se s nimi bude obchodovat na černém trhu. V každém případě může podle policistů vyšetřování trvat několik let.

Obrazy tohoto předního představitele českého kubismu patří k nejvyhledávanějším a také nejdražším.


Zvětšit mapu

Jan Beneš, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme