EU reagovala na ruskou invazi raketově, teď nesmí Ukrajinu zklamat, upozorňuje expert

Ruská vojenská agrese proti Ukrajině trvá už skoro rok. Nevyprovokované napadení státu sousedícího s Evropskou unií představovalo v mnoha oblastech obrovskou výzvu i pro unii a její členské země. „EU ukázala i vlastnosti, ve kterých není moc silná, jako je kreativita a inovace, protože v přístupu k Ukrajině překročila některá procedurální tabu,“ hodnotí reakci sedmadvacítky na konflikt seniorní analytik think-tanku Evropské hodnoty David Stulík.

Bruselské chlebíčky Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

EU a rok války na Ukrajině. Co dál?

EU a rok války na Ukrajině. Co dál? | Zdroj: Český rozhlas

„Z pohledu Ukrajiny mohla být reakce pomalá, ale z evropského pohledu jsme zareagovali raketovou rychlostí, protože dříve se Evropská unie a její státy nebyly schopné takhle rychle domlouvat třeba na sankčních balíčcích,“ doplnil odborník na východní Evropu, který v minulosti 12 let působil v delegaci EU na Ukrajině.

Přehrát

00:00 / 00:00

EU reagovala na ruskou invazi raketově, teď nesmí Ukrajinu zklamat, upozorňuje expert

Kyjev teď unii žádá o další vojenskou pomoc, ale také o rychlé zahájení přístupových rozhovorů o vstupu do EU a o brzké členství v evropském bloku. To mu Brusel slíbit nechce a podmiňuje to provedením rozsáhlých reforem na Ukrajině.

Podle Davida Stulíka si ale unie nemůže dovolit ukrajinské aspirace úplně zklamat tak, jako se toho dopouští v případě zemí Západního Balkánu.

„Kdyby se to stalo, dalo by se to označit za jakési vítězství Putina nad Ukrajinou. To zklamání a frustrace na ukrajinské straně by byla obrovská. Vedení Evropské unie si to velice dobře uvědomuje a je tam vidět snaha hledat kreativní řešení,“ tvrdí znalec kyjevského i unijního prostředí.

O jakých možnostech pro Ukrajinu se teď v sedmadvacítce diskutuje? Jaké další unijní sankce by na Rusko skutečně tvrdě dopadly a proč se jim EU zatím vyhýbá? Poslechněte si celé Bruselské chlebíčky k ročnímu výročí ruské války na Ukrajině.

Filip Nerad, agf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme