Ukrajinci zadrželi Čecha. Jde o exdůstojníka ÚOOZ Vokála spojeného s kauzou Vidkun, tvrdí média

Na Ukrajině byl v pondělí kvůli podezření z nezákonného použití technických prostředků zadržen muž z České republiky. Ukrajinský soud ve středu odpoledne rozhodne, zda muž zůstane ve vazbě, nebo bude propuštěn na kauci. Řekla to mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová. Podle serveru Info.cz je zadrženým bývalý důstojník Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Luděk Vokál.

Kyjev/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý vysoce postavený důstojník policie Luděk Vokál | Foto: Milan Malíček / Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Česká ambasáda v Kyjevě řeší konzulární případ jednoho zadrženého Čecha, zadržen byl v pondělí večer,“ uvedla Valentová a doplnila, že českou diplomacii o jeho zadržení informovala ukrajinská bezpečnostní služba.

Kauza Vidkun: GIBS navrhla obžalovat bývalého policistu Vokála kvůli úniku informací

Číst článek

„Jsme v kontaktu s jeho rodinou a právním zástupcem. Dnes v průběhu odpoledne by se měl uskutečnit soud, který by měl rozhodovat o tom, zda dotyčný zůstane ve vazbě nebo bude propuštěn na kauci. Na soudním stání bude přítomna i naše konzulka z ambasády v Kyjevě,“ řekla Radiožurnálu Valentová.

Server Info.cz s odvoláním na důvěryhodné zdroje napsal, že zadrženým je bývalý vysoký důstojník někdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Luděk Vokál, kterého Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) podezírá z několika trestných činů.

Podle serveru jeho zatčení na Ukrajině souvisí s jeho současnou aktivitou v oblasti bezpečnosti, kterou ani po svém stíhání v Česku neopustil.

Počátkem dubna GIBS navrhla obžalovat Vokála ze zneužití pravomoci úřední osoby kvůli tomu, že vyzradil informace o policejní razii v kauze Vidkun, týkající se podezřelých vazeb mezi policisty, podnikateli a politiky.

Projednávání žaloby na olomouckého žalobce Komára je odloženo. Chybí důkazy

Číst článek

Vedle toho Vokál čelí obvinění, že mezi roky 2010 a 2015 poskytoval lidem z podsvětí informace ze spisů protidrogové centrály nebo informace z policejních databází o šéfovi společnosti ČEZ Danielu Benešovi či lobbistovi Romanu Janouškovi.

Další skutky se týkají toho, že pomohl zdržet zátah policie proti údajným vyděračům nebo zařízení povolení k pobytu pro přítelkyni jedné z vlivných postav tuzemského podsvětí.

Server také ve středu uvedl, že spolu s Vokálem ukrajinské bezpečnostní složky zadržely údajně i českého diplomata, který byl ale následně vzhledem k vlastnictví diplomatického pasu propuštěn. Zadržení diplomata mluvčí Valentová ale nepotvrdila, ministerstvo podle ní takovou informaci nemá.

Ondřej Klapal, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme