‚Očekáváme cestu Fialy do Bílého domu.‘ Lipavský jednal s americkým ministrem zahraničí Blinkenem

Možná návštěva premiéra Petra Fialy z ODS v Bílém domě nebo členství Česka v Radě pro lidská práva OSN místo Ruska – o tom se mluvilo ve Washingtonu. Ministr zahraničí Jan Lipavský z Pirátské strany tam jednal se svým americkým protějškem Anthonym Blinkenem. Hlavním tématem při schůzce byly problémy související s ruskou agresí na Ukrajině.

Tento článek je více než rok starý.

Od stálého zpravodaje Washington (Aktualizováno: 7:33 27. 4. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lipavský na jednání s Blinknem

Lipavský na jednání s Blinknem | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí, USA

Americký ministr zahraničí Blinken ocenil, že Česko přijímá tolik uprchlíků z Ukrajiny jako málokterá země, co s Ukrajinou přímo nesousedí. Při jednání pak výslovně děkoval i českým občanům za humanitární pomoc a podstatné příspěvky, které posílají na obranu Ukrajiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr Lipavský se sešel s ministrem Blinknem. Jednání na místě sledoval zpravodaj Jan Kaliba

Kromě obranných záležitostí a energetické bezpečnosti uvádí americká strana coby téma jednání také spolupráci v oblasti lidských práv.

Český ministr zahraničí Lipavský usiluje o to, aby Česko nahradilo vyloučené Rusy v Radě pro lidská práva OSN a ve Washingtonu se pro to snažil získat podporu.

„Otevřel jsem to s ministrem zahraničích věcí na závěr našeho jednání. Přišla velice pozitivní reakce, takže věřím, že nás Spojené státy podpoří při naší kandidatuře. Česká republika se dlouhodobě zasazuje o téma lidských práv. Myslím, že bude velmi symbolické, že nahradíme Rusko, které bylo vyloučeno za masakr v Buče,“ popsal pro Radiožurnál Lipavský.

„Takže to bude Česká republika, která tímto naplní odkaz lidskoprávní politiky, který dlouhodobě prosazujeme, věnujeme se tomu. Je namístě, abychom se o tom ucházeli. Okamžitá reakce byla velice přátelská,“ dodal.

Neznamená to, že by Spojené státy automaticky podporu Česku přislíbily. Stejně jako česká pomoc Ukrajině a blížící se české předsednictví v Radě Evropské unie neznamená jistotu pozvánky do Bílého domu, ale i tuto cestu pro premiéra Petra Fialu se Jan Lipavský pokusil umést.

„Očekáváme, že se dříve či později podaří zrealizovat cestu pana premiéra do Bílého domu. I v souvislosti s tím, že Česká republika bude předsednickou zemí Evropské unie, tak věřím, že se toto podaří úspěšně zrealizovat,“ poznamenal český ministr zahraničí.

Američtí ministři se sešli se Zelenským, Ukrajině slíbili finanční pomoc i návrat diplomatů

Číst článek

Lipavský s Blinkenem jednal dva dny po jeho návštěvě Kyjeva a několik hodin poté, co o své cestě vypovídal v americkém Kongresu.

„Čtu to jako jasnou a neochvějnou podporu Spojených států v této záležitosti pro Ukrajinu. Poměrně detailně jsme také probrali zamýšlený vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance. Něco, co promění bezpečnostní prostředí v Evropě, a já chci říct k lepšímu,“ míní Lipavský.

„Během našeho jednání jsme probrali otázku energetické bezpečnosti, kde jsem zdůraznil důležitost například spolupráce v oblasti jaderných energií nebo dodávek kapalného zemního plynu do Evropy, do České republiky. Potvrdili jsme si důležitost našeho vztahu při řešení ruské agrese proti Ukrajině. Je důležité slyšet a vidět, že Spojené státy toto také vnímají a jsou v tom s námi.“

Lipavský na jednání s Blinknem | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Za kulisami současné válečné krize ale Spojené státy v dlouhodobějším horizontu přesouvají svou pozornost hlavně do Indo-Pacifiku a k velmocenskému souboji s totalitní Čínou. Český ministr zahraničí přijel do Washingtonu se vzkazem, že po nedávném období sbližování se Prahy s Pekingem je teď Česko v tomto ohledu s Američany na jedné lodi.

Černochová požádala o zvýšení rozpočtu ministerstva obrany o 1,4 miliardy. Premiér ji podpoří

Číst článek

„Že je v Praze nová vláda, která má jasné hodnotové postoje. Neženeme se do žádných zbytečných dobrodružství. Na druhou stranu otázka Číny je dlouhodobá otázka, je to otázka impéria na vzestupu,“ upozorňuje ministr.

„Ve světle současné ukrajinské krize nesmíme zapomínat na to, že jsou rizika spojená se vzestupem Číny, že Čína je systémovým rivalem. To, co udělal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) nebo primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib (Piráti,) rezonuje zde ve Spojených státech a naše vláda je s tím pozitivně spojována,“ uzavírá Lipavský po jednání s americkým ministrem zahraničí Blinkenem.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme