Pseudoreferenda nikdy neuznáme, uvedl Lipavský k hlasování proruských separatistů na Ukrajině

Rusko chce anektovat další část Ukrajiny, Česká republika ale referenda o připojení dalších ukrajinských území k Moskvě, která plánují uspořádat proruští separatisté, nikdy neuzná. Uvedl na svém twitteru český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Podobný postoj vyjádřili také představitelé západních zemí i mezinárodních institucí.

Praha/Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Lipavský

„Rusko chce ilegálně anektovat další kus Ukrajiny. Svobodné hlasování přitom není schopné uspořádat ani doma," uvedl Lipavský na twitteru | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle šéfa české diplomacie by referenda o připojení k Rusku představovala „flagrantní porušení mezinárodního práva“, za které musí Moskva nést důsledky. Podle Lipavského se jedná jen o další pokus „ilegálně anektovat“ ukrajinské území, podobně jak se stalo v případě Krymu v roce 2014. „Pseudoreferenda nikdy neuznáme,“ napsal Lipavský.

Podobný postoj jako Lipavský vyjádřili v úterý představitelé západních států a mezinárodních institucí, například německý kancléř Olaf Scholz, generální tajemník NATO Jens Stoltenberg či špičky Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). I podle nich by hlasování bylo v rozporu s mezinárodním právem a výsledky by tak nebyly právně závazné.

Pokud se Moskva rozhodne anektovat další ukrajinská území, tak se musí připravit na „stupňující se důsledky“. „Máme řadu nástrojů,“ řekl ve středu agentuře Reuters nejmenovaný představitel americké administrativy.

Luhanská lidová republika a Doněcká lidová republika v úterý oznámily, že mezi 23. a 27. zářím uspořádají referendum o připojení k Rusku. Taková lidová hlasování se mají konat i v Ruskem okupovaných částech ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti. Podle západních médií by anexe těchto území poskytla Rusku záminku ke všeobecné mobilizaci, protože ukrajinská protiofenziva by mohla být vykládána jako vniknutí na ruské území.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme