Po ostřelování Záporožské jaderné elektrárny odpojili operátoři jeden z reaktorů

Ukrajina a Rusko se v pátek vzájemně obvinily ze dvou ostřelování ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny, kterou již v březnu při invazi na Ukrajinu obsadila ruská vojska. Ukrajinská státní energetická společnost Enerhoatom, která viní z obou útoků ruské vojáky, podle agentury Unian uvedla, že při druhém ostřelování rakety dopadly přímo vedle jednoho z bloků.

Sledujeme online Kyjev (Aktualizováno: 2:05 6. 8. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voják s ruskou vlajkou poblíž Záporožské jaderné elektrárny

Voják s ruskou vlajkou poblíž Záporožské jaderné elektrárny | Zdroj: Reuters

„Okolo 15.00 (14.00 SELČ) v době, kdy se měnili pracovníci na směně, provedly nacionalistické jednotky z území pod kontrolou ukrajinského režimu dělostřelecký útok na areál Záporožské JE (jaderné elektrárny),“ sdělil podle agentury RIA Novosti nejmenovaný představitel Ruskem dosazené správy města Enerhodar, kde elektrárna leží.

V Mykolajivu bude po celý víkend zákaz vycházení. Úřady chtějí odhalit kolaboranty

Číst článek

Útok podle něj přerušil dvě elektrická vedení napájející rozvodnu, která je zapotřebí pro bezpečný provoz jaderných bloků. Hasiči se snaží zlikvidovat vzniklý požár, doplnila agentura s odkazem na jiný nejmenovaný zdroj.

Druhé ostřelování elektrárny se podle místní správy odehrálo o dvě hodiny později, informovala agentura Interfax, která uvedla, že dělostřelecké granáty zasáhly přímo areál elektrárny.

Podle ukrajinské společnosti Enerhoatom, která spravuje jaderné elektrárny v zemi, ale na okolí elektrárny zaútočila ruská vojska.

„Ruští fašisté provedli další provokaci v Enerhodaru a stříleli směrem na Záporožskou jadernou elektrárnu,“ uvedla společnost.

„Kolem 14.30 (13.30 SELČ) byly zaznamenány tři zásahy blízko průmyslového areálu Záporožské JE,“ doplnila firma, podle níž bylo při útoku poškozeno vedení vysokého napětí.

Večer pak společnost informovala, že ruské síly ostřelovaly areál podruhé. „Existuje nebezpečí úniku vodíku a rozptylu radioaktivních látek,“ uvedla firma.

Po prvním ostřelování Enerhoatom uváděl, že elektrárna „nehledě na provokace“ dál funguje a dodává energii do ukrajinské energetické soustavy přes vedení, které je nadále v provozu, ale že jeden blok zařízení byl odpojen od sítě. 

Večer Unian napsala, že podle obyvatel Enerhodaru ve městě přestalo fungovat osvětlení. Také agentura RIA Novosti uvedla, že v Enerhodaru částečně nefungují dodávky elektřiny a vody.

Obavy o situaci v Záporožské jaderné elektrárně, největším podobném zařízení v Evropě, tento týden projevily Spojené státy i Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Šéf MAAE Rafael Grossi uvedl, že se situace na místě vymkla kontrole a je z hlediska dodržování bezpečnostních protokolů extrémně nestabilní.

Přestože elektrárna je pod kontrolou ruských vojáků, její chod společně s pracovníky ruské státní energetické společnosti Rosatom stále zajišťují ukrajinští zaměstnanci.

voj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme