Soud snížil trest Čechovi, který se přidal k Rusům v bojích na Ukrajině. Důvodem je změna zákona

Odvolací Vrchní soud v Praze v úterý snížil trest bývalému vojákovi Martinu Sukupovi, který se mezi lety 2014 a 2018 na straně proruských separatistů zapojil do bojů na Ukrajině, z 21 let na čtyři roky vězení. Muže původně odsoudil za teroristický útok a účast na teroristické skupině, odvolací senát ho ale potrestal za účast na nestátní ozbrojené skupině, za kterou hrozí maximálně pětileté vězení. Trestný čin přibyl do zákoníku letos v červnu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští vojáci ve vojenském vozidle na cestě k frontové linii během bojů poblíž města Izjumu v Charkovské oblasti

Konflikt v Doněcké a Luhanské oblasti na Ukrajině vypukl na jaře 2014 (ilustrační foto) | Foto: Jorge Silva | Zdroj: Reuters

„Ta změna je změnou legislativní. V červnu 2022 došlo ke změně zákona tím, že do něj byl přidán trestný čin účast na nestátní ozbrojené skupině zaměřené na působení v ozbrojeném konfliktu. Tedy paragraf, který přesně spadá na to, čeho se obžalovaný Martin Sukup dopustil,“ konstatoval soudce Vladimír Stibořík. 

Macron teď napravuje to, co svými slovy o garancích pro Rusko vyvolal, říká exministr Petříček

Číst článek

Soud musí vycházet z verze trestního zákoníku, která je pro obžalovaného příznivější. Za teroristický útok a účast na teroristické skupině muži hrozilo 12 až 20 let vězení, u Sukupa byla sazba zvýšena ještě o třetinu, protože podle obžaloby trestné činy spáchal ve prospěch organizované zločinecké skupiny.

Sukup byl v roce 1997 propuštěn z české armády. Podle rozsudku v úmyslu aktivně podpořit separatistické skupiny na východě Ukrajiny v červnu 2014 vycestoval do oblasti Doněcka, kde se nechal vyzbrojit a vystrojit a aktivně se zapojil do bojů proti ukrajinským vládním jednotkám.

Na různých pozicích ve vojenských strukturách tzv. Doněcké lidové republiky působil podle státního zástupce Marka Bodláka minimálně do května 2018.

Čech je nezvěstný

Stibořík si také vyžádal zprávu z Ukrajiny o Sukupových aktivitách po roce 2018. Ukrajinské orgány podle zprávy nemají k dispozici informace o tom, zda je Sukup naživu a zda se do bojů zapojil i po letošní ruské invazi na Ukrajinu.

Sukupova obhájkyně v minulosti u pražského městského soudu za svého klienta odmítla vinu. Trestné činy se podle jejího tehdejšího vyjádření nepodařilo prokázat. Obžaloba podle ní vychází pouze z novinových článků a Sukupových vyjádření na sociálních sítích.

Lipavský: Sankce mají především střední až dlouhodobý efekt. Je potřeba Putina vyhladovět

Číst článek

Obhájkyně v lednu upozornila na to, že příspěvky ale nemusel psát Sukup, případně mohly být nadsazené. Právnička uvedla, že je nutné zvážit možnost, že muž neodešel na Ukrajinu bojovat, ale pouze tam začít nový život, o čemž by svědčilo i to, že v nové zemi založil rodinu.

Pokud by byl Sukup v budoucnu dopaden a předán do Česka, může požádat o nové projednání případu. V novém řízení ho soudy nesmějí potrestat přísněji než napoprvé.

Doněcká a Luhanská oblast leží na východě Ukrajiny. Konflikt tam vypukl na jaře 2014. Proruští separatisté vyhlásili samozvané státy, Doněckou lidovou republiku a Luhanskou lidovou republiku. Ukrajina a Západ obviňovali z vojenské podpory separatistů Rusko, Moskva to dlouho popírala.

Letos v únoru pak ruská armáda vtrhla na Ukrajinu a separatisté bojují po jejím boku. Rusko pak začalo označovat obě republiky za součást svého území.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme