Ukrajinci můžou v prezidentských volbách hlasovat v Praze a Brně. V Česku jich je až 130 tisíc

Do nedělního prvního kola prezidentských voleb na Ukrajině se budou moct zapojit i Ukrajinci žijící v České republice. Hlasovat mohou od 8.00 do 20.00 na konzulárních úřadech v Praze a v Brně, ovšem týká se to pouze těch, kdo jsou zaregistrováni do konzulární evidence, informovala Tetiana Okopna z ukrajinského velvyslanectví v Praze. Podle údajů Českého statistického úřadu žilo v Česku ke konci loňského roku přes 130 tisíc ukrajinských občanů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příprava volební místnosti pro ukrajinské prezidentské volby (ilustrační foto)

Příprava volební místnosti pro ukrajinské prezidentské volby (ilustrační foto) | Foto: Vasily Fedosenko | Zdroj: Reuters

 „Na území České republiky byly zřízeny dvě volební místnosti v budovách konzulátů Ukrajiny v Brně a v Praze,“ uvedla Okopna.

Volby ve válečné zóně. ‚Všechny nás nenávidí,‘ říká o prezidentských kandidátech obyvatelka Doněcku

Číst článek

Hlasovat mohou ti Ukrajinci, kteří jsou zaregistrováni do konzulárních seznamů nebo nejméně pět dní před konáním voleb požádali o změnu volební adresy. Hlasovat lze pouze osobně, korespondenční volba není možná.

Podle Českého statistického úřadu žije v Česku přes 130 tisíc Ukrajinců, velvyslanectví ale nemá informace o tom, kolik z nich je zaregistrováno do konzulární evidence a má právo zde volit.

Do prezidentských voleb na Ukrajině je zaregistrováno 39 kandidátů. Nejvyšší volební preference má herec Volodymyr Zelenskyj, za další favority jsou považováni dosavadní prezident Petro Porošenko a někdejší premiérka Julija Tymošenková. Očekává se ale, že první kolo o nové hlavě státu nerozhodne a rozhodnout bude muset druhé kolo naplánované na 21. dubna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme