OVĚŘOVNA: Video zachycuje zničenou českou vojenskou techniku na Ukrajině? Jde o další lež

Stovky lidí sdílí na sociální síti Facebook video, které má podle připojeného kontextu zachycovat transport českých bojových vozidel pěchoty a tanků pro Ukrajinu a jejich zničení ruským útokem ve stanici Lozova asi sto kilometrů od Charkova. Jak ale zjistil server iROZHLAS.cz a Radiožurnál, informace není pravdivá. Nejde ani o stanici Lozova a ani o transport české vojenské techniky. Vše vysvětlujeme v dalším díle seriálu Ověřovna!

Tento článek je více než rok starý.

Ověřovna! Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Geolokalizovali jsme nádraží, které bylo vydáváno za nádražní budovu ve městě Lozova na východě Ukrajiny. Ve skutečnosti jde o nádražní budovu v Záporoží. Lživý je i kontext sdíleného videa

Geolokalizovali jsme nádraží, které bylo vydáváno za nádražní budovu ve městě Lozova na východě Ukrajiny. Ve skutečnosti jde o nádražní budovu v Záporoží. Lživý je i kontext sdíleného videa | Zdroj: Koláž iROZHLAS

„České tanky a obrněné transportéry dodané na Ukrajinu byly zničeny. Tanky T72 M a obrněné transportéry BVP 1 dodané tento týden Českou republikou ze skladů společnosti Excalibur Army na Ukrajinu, byly tento týden zničeny ruským letectvem v železniční stanici Lozova zhruba 120 km od Charkova. Stalo se tak dříve, než byla dokončena jejich překládka ze železničních vagonů a mohly být nasazeny na frontě, kam směřovaly...,“ píše k videu na sociální síti Facebook Michaela P. 

Příspěvěk Michaely P. sdílelo jen do středy téměř 900 lidí a téměř 10 tisíc uživatelů facebooku záznam zhlédlo | Zdroj: Reprofoto iROZHLAS.cz, Facebook

Video nasdílela na sociální síť v neděli 10. dubna. Do středy jej stihlo sdílet dalších téměř 900 lidí a nasbíralo téměř 10 tisíc zhlédnutí. Ovšem jak ověřil server iROZHLAS.cz a Radiožurnál, informace, které video prezentuje, nejsou pravdivé.

Na videu je česká vojenská bojová technika vidět pouze v prostřihu záběrů České televize z nádraží v Jihlavě, kde došlo k její nakládce. Záběry zřejmě tvůrce videa jednoduše „vykradl“. Každopádně trosky vojenské techniky u údajně na Ukrajině zničeného vlaku vidět nikde nejsou. Na videu jsou pouze zachyceny zbytky nákladních kontejnerových vagónů, ve kterých se těžká bojová technika nepřepravuje.

Geolokace místa

Co se z videa dá vypozorovat: muž hovořící rusky (neplést s generálem Igorem Konašenkovem, zachyceným na videu, který je tam pouze sestříhaný tak, aby to působilo věrohodně pozn. red.) popisuje „úspěchy ruské armády při speciální vojenské operaci“. Mimo jiné zmiňuje, že se ruské armádě podařilo „ze vzduchu“ zničit zahraniční vojenskou techniku ve východoukrajinské železniční stanici Lozova.

„Přitom oznámení o likvidaci techniky a zbraní vzniklo necelé dva dny po té, co vešlo ve známost sešikování tanků T-72 a obrněných vozidel BMP-1 v České republice pro odeslání na Ukrajinu,“ vysvětluje ve videu muž. Stejný příběh se začal ve druhém dubnovém týdnu objevovat třeba i na sociální síti Twitter.

Stanice Lozova je se skutečně nachází jižně od Charkova, v Charkovské oblasti, a jde o největší železniční uzel na východě Ukrajiny. Při porovnání se snímky ze služby Google Street View je patrné, že se budova na videu liší nejen barvou, ale i samotnou architekturou.

Na skutečné budově v Lozově můžeme vidět specifickou „rovnou“, nezdobenou věž tvořenou hranatými sloupy a obloukovitá okna na části budovy, která je jednopatrová. Centrální budova je dvoupatrová s hranatými okny, stejně tak i přístavby při okrajích nádraží. A v samém středu centrální budovy je mohutný oblouk, který je téměř celý prosklený. V jeho středu se pak nachází nápis „Lozova“ – název města, k němuž stanice náleží.

Nádraží ve městě Lozova, kde mělo podle lživého příspěvku dojít ke zničení české vojenské techniky pro Ukrajinu. Jednotlivé části budovy ale zřetelně neodpovídají budově na dezinformačním videu | Zdroj: Reprofoto iROZHLAS.cz

Na videu není žlutá, ale oranžová fasáda nízké jednopatrové železniční budovy. Okna nejsou v typickém oblouku, ale obdélníková, při hranách lehce zaoblená. Orámovaná po celém obvodu bílou šambránou.

Věž železniční budovy je výrazně zdobenější a tvoří část stěny nádražní budovy – není umístěná v jejím středu. Navíc jsou na ní patrné zbytky rozbitých hodin, které na věži nádraží ve městě Lozova nejsou. Na dalším záběru je viditelné i specifické „čelo“ budovy.

Budova na videu zcela jistě není nádražní budova východoukrajinského města Lozova.

Nádražní budova na předměstí Záporoží, vydávaná za nádraží ve městě Lozova. Všimněte si zejména konkrétních znaků, které je možné porovnávat | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Kde se tedy autor videa skutečně pohybuje? Vybereme ze záznamu nejatypičtější prvek budovy, který nekvalitní záznam nabízí. Bude to věžička s rozbitými hodinami. Při porovnání se snímky z aplikace Google Images - obrázky vidíme výsledky podobných fotografií nahraných dříve na internet. Jeden z prvních odkazů je na ukrajinskou tiskovou agenturu Unian. Z článku, ve kterém je přiložená fotografie námi hledané budovy, se píše o výbuchu v okolí nádraží na předměstí Záporoží (Zaporizhzhia II Suburban, pozn. red.).

Výsledky vyhledávání pomocí obrázku věžičky z dezinformačního videa | Zdroj: Reprofoto iROZHLAS.cz

Článek byl publikovaný 16. 3. 2022 a informuje o ruském raketovém útoku na civilní objekty ve městě, včetně nádražní budovy a botanické zahrady. Při útoku pak neměl být nikdo zabit. Nebyla zničena ani žádná vojenská technika.

Napíšeme si tedy ještě „Zaporizhzia II Suburban“ pro jistotu do vyhledávače Google. A výsledek – připadá vám budova povědomá?

Výsledky vyhledávání nádraží na záporožském předměstí na základě článku agentury Unian z 16. 3. 2022 – jde o stejné nádraží, které je zachycené na videu a lživě je pokládáno za nádraží ve městě Lozova | Zdroj: Reprofoto iROZHLAS.cz

Google Street View nabízí ostatně i pohled od kolejiště, kde byl záznam pořízen. A tady už o podobnosti není pochyb. Proto je možné konstatovat, že příspěvek prezentuje lživé informace. Jednak bylo video pořízeno na zcela jiném místě, než je v něm prezentováno. Navíc i se zcela jiným kontextem.

Pro srovnání se záznamem – nádraží na předměstí Záporoží. Můžeme si zde dohledat všechny námi určené znaky. Je jasné, že jde o stejnou budovu. Tedy tvrzení, že je toto nádražní budova ve městě Lozova, je lež | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Ruská dezinformační kampaň

Na nepravdivost příspěvku ukazuje i datum jeho publikace. Video se na sociálních sítích začalo šířit až po zveřejnění záběrů České televize, které jsou v něm použity. Obrněnce pro Ukrajinu na nádraží v Jihlavě novináři zachytili až v pondělí 4. dubna. Článek s fotografiemi vybombardovaného nádraží v Záporoží – které pocházejí i ze stejného videozáznamu – pochází už ze 16. března. Jsou tedy o téměř tři týdny starší. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek ministryně obrany Tomáš Kopečný vyvrací, že by došlo ke zničení dodávky české vojenské techniky na Ukrajině

Server iROZHLAS.cz a Radiožurnál přesto oslovily náměstka ministryně obrany Jany Černochové (ODS) Tomáše Kopečného. Ten zničení dodávky české vojenské techniky pro Ukrajinu jasně popřel. Podle něj nejde o první případ, kdy se šířily lži o zničení české vojenské techniky dodávané na Ukrajinu.

„Pravda to není. Je to součást strukturované dezinformační kampaně ze strany Ruské federace, jakou jsme zaznamenali už od našich prvních dodávek. Ta šablona je stejná, pouze levně obměňovaná, aby byla o to více šířená. Byli jsme jedna z prvních zemí, která okamžitě – druhý, třetí den po vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu – začala dodávat Ukrajině vojenský materiál. A krátce na to se začaly objevovat zprávy, že to, co jsme tam poslali, se stalo cílem nějakého útoku. Nebyla to pravda poprvé, tedy 28. února. Nebyla to pravda u S-300 (protivzdušeného systému darovaného Ukrajině Slovenskem, které jeho zničení ruskem také popřelo, pozn. red.) a není to pravda ani teď u českých tanků a obrněné techniky,“ tvrdí Kopečný.

„Míří na nějaké znejistění obyvatelstva a států, aby pochybovali, jestli má smysl něco posílat. Já vás můžu pouze ubezpečit, že má. Jsou to všechno pouze ubohé lži z ruské strany, které se snaží pouze vyvolat pochybnosti,“ podotýká náměstek.

Narazili jste na dezinformaci?

Vážení čtenáři, pokud byste na sociálních sítích narazili informaci, u které si nejste jistí její pravdivostí, pošlete ji na e-mailovou adresu overovna@rozhlas.cz. Server iROZHLAS.cz se ji za vás pokusí ověřit. Už ověřené informace naleznete zde.

Tomáš Pika, Jana Magdoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme