Cizince podezřelého z vraždy v Brně poslal soud do vazby. Policie žádá svědky, aby se přihlásili

Městský soud v Brně poslal v úterý do vazby sedmatřicetiletého cizince, kterého policie podezřívá z vraždy muže. Obviněný podle policie pobodal v Brně-Bystrci poblíž tramvajové zastávky dva lidi, jeden z nich později v nemocnici zemřel. V této části města u Brněnské přehrady se v sobotu konal festival ohňostrojů Ignis Brunensis, mířily na něj desetitisíce lidí.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní místo za pobodaného muže z Brna

Pietní místo za pobodaného muže z Brna | Foto: Radim Strachoň/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Soud shledal podle mluvčí Petry Láníčkové důvody vazby útěkové. „Proti uvedenému rozhodnutí zatím nebyla podána stížnost, jak obviněný, tak státní zástupce si ponechali lhůtu,“ doplnila.

Několik lidí se podle dřívějšího vyjádření policie dostalo do potyčky v sobotu krátce před 20.00 poblíž tramvajové zastávky Přístaviště v Brně-Bystrci. Muž nožem napadl a zranil dva jiné, kteří skončili v nemocnici. Jeden z nich později v nemocnici zemřel.

Z vězení vyšli dva žháři odsouzení za útok proti Romům ve Vítkově. Z dvaceti let si odseděli třináct

Číst článek

Podle policie na rvačku nedaleko zastávky MHD policejní hlídku upozornila svědkyně.

„Policisté se rozběhli k místu incidentu, jeden z členů hlídky zajistil přivolání zdravotníků, druhý zjistil popis pachatele a vzápětí si všiml osoby, která danému popisu odpovídala a pohybovala se poblíž na nástupním ostrůvku. Později zjištěný sedmatřicetiletý muž byl na místě zadržen,“ popsal policejní mluvčí Pavel Šváb.

Mluvčí už dříve uvedl, že pro přesné určení jednotlivých rolí účastníků konfliktu jsou klíčové výpovědi nejen samotných aktérů, ale i svědectví.

„Právě proto znovu případné svědky žádáme: Pokud byl někdo očitým svědkem, s policisty dosud nebyl v kontaktu, a viděl konflikt, případně ví, co mu v tramvaji předcházelo, nechť se obrátí na policisty prostřednictvím linky 158. Pokud nebudou vyslechnuti všichni svědci, nemůžeme být sdílnější,“ poznamenal Šváb.

Policie neuvádí státní příslušnost cizince, kterého z vraždy muže podezřívá. Podle informací médií šlo o Ukrajince, obětí byl Rom.

‚Rozdmýchat nesnášenlivost‘

Vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková vyjádřila na twitteru lítost nad úmrtím mladého člověka v Brně. Zároveň vyzvala Romy k zachování klidu a k tomu, aby nepaušalizovali s ohledem na národnost pachatele. „Vždyť proti paušalizaci sami dlouhodobě bojujeme,“ napsala na twitter.

Dítě jako zranitelný uprchlík, matka ne. Od července se mění pravidla pro ubytování lidí z Ukrajiny

Číst článek

S bezpečnostní situací Romů v Brně se Fuková seznamuje a během několika dní se sejde se zástupci policie, nestátních organizací a místními Romy.

V souvislosti s úmrtím je na sobotní odpoledne do Brna svolaná demonstrace. Podle serveru Romea.cz událost začali ke svým politickým cílům zneužívat extremisté.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v souvislosti s brněnským případem vyzval, aby se lidé pod vlivem emocí nenechali manipulovat těmi, kdo budou chtít odsouzeníhodný čin jednoho člověka využít k rozdmýchávání nesnášenlivosti vůči jakékoli skupině obyvatel.

„Princip kolektivní viny je stejně zavrženíhodný jako násilí samo,“ dodal. Smrt muže podle něj policie vyšetřuje standardními postupy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme