Uprchla z Ukrajiny, teď pracuje v ústecké nemocnici. Lékařka se rozhodla v Česku zůstat natrvalo

Valeriia Voitenková se dostala do Čech začátkem března 2022. Je jednou z milionů lidí, kteří prchali před válkou na Ukrajině. Za několik dní uplyne rok, kdy do této země vpadlo Rusko. Voitenková si nejdřív myslela, že se po pár měsících vrátí domů, kvůli dlouhotrvající válce se ale rozhodla zůstat v Česku.

Tento článek je více než rok starý.

Ústí nad Labem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Valeriia Vointenková z Ukrajiny pracuje v ústecké nemocnici jako lékařka

Valeriia Vointenková z Ukrajiny pracuje v ústecké nemocnici jako lékařka | Foto: Jan Bachorík | Zdroj: Český rozhlas

„Ten první týden bylo hodně raket,“ vzpomíná Voitenková na začátek invaze. „Nešlo spát, nebyly energie, topení, nic,“ vysvětluje, proč se rozhodla odejít do České republiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si příběh Valeriie, který natočil Honza Bachorík

Ukrajinu opustila začátkem března společně s tetou a jejími dětmi.

Nejdřív bydlela Voitenková v Praze, nakonec skončila i v Ústeckém kraji. Teď pracuje v ústecké Masarykově nemocnici. Původně se chtěla na Ukrajinu vrátit, nakonec se rozhodla zůstat v Čechách natrvalo. Zprávy z vlasti ale sleduje.

„Máme telegram, chaty. Pokud nějaká raketa letí na Kyjev, tak všichni sledujeme, kam dopadne. Pak zavolá babička a říká, že to bylo vedle ní,“ říká.

154 zdravotníků z Ukrajiny

Po příchodu potřebovala měsíc, aby si vyřídila takzvanou nostrifikaci, tedy uznání vzdělání a kvalifikace z vlasti. Po dalších asi čtyřech měsících našla práci – první nemocnice, která ji pozvala na pohovor, byla právě ústecká.

Sociální geograf: Ukrajinci se chtějí vrátit domů. Ale když tu zakoření jejich děti, možná zůstanou

Číst článek

Kolegové ji hodně volají, pokud v nemocnici potřebuje péči někdo z krajanů. „Zavolají, že mají pacientku z Ukrajiny, co nemluví česky, jestli nemůžu přijít,“ popisuje.

Voitenková teď pracuje na gynekologicko-porodnickém oddělení. „Už jsem tu byla u porodu nejméně deseti Ukrajinek, ty byly šťastné, že jsem měla zrovna službu,“ těší ji.

Podle mluvčího Krajské zdravotní Martina Klimeše v současné době pracuje v sedmi nemocnicích Krajské zdravotní 154 zaměstnanců z Ukrajiny.

„Jsou to lékaři, zdravotní sestry, sanitáři. Jsou na většině našich oddělení napříč odbory. Většina je v průběhu aprobační zkoušky,“ přibližuje Klimeš. Než zdravotníci zkoušku složí, musí pracovat pod dohledem.

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme