Krvavé balíčky pro ukrajinský konzulát v Brně šetří policisté jako obecné ohrožení

Páteční incident s podezřelou zásilkou na ukrajinském konzulátu v Brně policie zatím vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení. Pátrá také po tom, kdo ji poslal a proč. Informoval o tom v pondělí policejní mluvčí David Chaloupka.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kriminalisté před ukrajinským konzulátem v Brně

Kriminalisté před ukrajinským konzulátem v Brně | Foto: Patrik Uhlíř | Zdroj: ČTK

Ukrajinský konzulát v brněnské Barvičově ulici policisté v pátek kvůli podezřelé zásilce asi na čtyři hodiny evakuovali. Výbušný systém se v ní nakonec nenašel. V balíčku byla mrtvá živočišná tkáň.

V Brně evakuovali ukrajinský konzulát kvůli podezřelé zásilce, ve které byly zvířecí oči

Číst článek

Obdobná zásilka ten den dorazila i na ukrajinské velvyslanectví v Praze, podle mluvčího ukrajinského ministerstva zahraničí Oleha Nikolenka ji dostaly zastupitelské úřady i v dalších evropských městech.

„Událost zatím vyšetřujeme pro podezření z obecného ohrožení, a to jednak pro evakuaci a také proto, že nebylo zřejmé, jestli zásilka neobsahuje výbušninu. Je to posláno na rozbory, kvalifikace se může změnit,“ vysvětlil policejní mluvčí David Chaloupka.

Na základě rozborů budou policisté zjišťovat, zda může mít zásilka na pražském velvyslanectví stejného pachatele.

„Prověřujeme i to, zda byla zásilka poslána z České republiky, nebo dorazila ze zahraničí,“ dodal mluvčí.

Podobná zásilka v Praze

Podle policie zásilka typově odpovídala těm zachyceným ve Španělsku. Tam v minulých dnech odhalili několik dopisových bomb, jejichž zaslání zřejmě souvisí s ruskou agresí na Ukrajině.

Kvůli brněnské zásilce policie dopoledne zavřela místní komunikaci a kromě konzulátu evakuovala i blízkou mateřskou školu. Policisté ještě před polednem dopravu uvolnili, vrátit se do mateřinky mohly také děti. Kolem 12.30 se do budovy konzulátu vrátili i zaměstnanci. Na místě v Brně byla policie, hasiči, záchranka i evakuační autobus.

Podezřelé zásilka dorazila v pátek odpoledni i na ukrajinské velvyslanectví v Praze, stejně jako v podobném balíčku na ukrajinském konzulátu v Brně byla živočišná tkáň. Policisté preventivně evakuovali dvě budovy ambasády a částečně uzavřeli ulici.

Podle Nikolenka dostala velvyslanectví v Maďarsku, Polsku, Chorvatsku, Itálii a Rakousku, generální konzuláty v Neapoli a Krakově a konzulát v Brně balíčky se zvířecíma očima. Popsal, že tyto balíčky byly nasáklé pravděpodobně krví a zapáchaly.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme