Ukrajinský prezident Kučma na summit přijede

Ukrajinský prezident Leonid Kučma se chystá na pražský summit NATO. Kučma se rozhodl do Prahy přijet navzdory rozhodnutí Rady Severoatlantické aliance, že zasedání komise Ukrajina-NATO se uskuteční pouze na úrovni ministrů zahraničí. Vedení Aliance už přitom dalo najevo, že Kučma nebude v Praze příliš vítaným hostem. Spojené státy ho totiž obviňují, že dal souhlas k prodeji varovného radarového systému Kolčuga do Iráku, a porušil tak sankce OSN. Naše úřady jsou připraveny vstupní vízum Kučmovi na požádání vydat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leonid Kučma | Foto: Valerii Soloviov

Jak uvádí moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Voldán, Rada národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny na dnešním zasedání rozhodla, že do Prahy by měli odjet prezident Leonid Kučma a ministr zahraničí Anatolij Zlenko. Po dvouhodinovém jednání to oznámil tajemník rady Jevgennij Marčuk. Podle něj tak Ukrajina opět dala najevo neměnnost svého zájmu o euroatlantickou integraci. Ukrajina se účastní programu Partnerství pro mír Severoatlantické aliance, ale v poslední době čelí obviněním, že prodala Iráku radarový systém Kolčuga.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Voldán: Leonid Kučma do Prahy

O české vstupní vízum ukrajinský prezident zatím nepožádal. Naše ambasáda v Kyjevě je ale připravena mu ho okamžitě vydat.

Na pořádek v ulicích budou dohlížet i vojáci

Do zahájení summitu zbývá pět dní. Na vrcholnou schůzku NATO se sjede na pět desítek šéfů států a vlád členských zemí NATO a zemí zapojených do programu Partnerství pro mír. Společně s nimi přijede i několik tisíc hostů. V zemi se proto připravují nejpřísnější bezpečnostní opatření v její historii.

Jak Radiožurnálu řekl mluvčí ministerstva obrany Milan Řepka, policistům hlídkujícím v ulicích hlavního města mohou ode dneška pomáhat příslušníci armády. Celkem jich má být až dva a půl tisíce.

"Tito vojáci budou z organizačního hlediska samozřejmě podléhat Policii České republiky, to znamená příkazy nebo rozkazy k činnosti budou dostávat od policie; vybraní vojáci budou mít právo nosit zbraň."

Prahu čeká v souvislosti se summitem mnoho dopravních a bezpečnostních opatření. Půjde například o zvláštní zóny s omezeným pohybem automobilů i osob, zpřísněné policejní kontroly, nebo změny v hromadné dopravě. Na vrcholnou schůzku se chystají také obchodníci, kteří kvůli obavám z pouličních nepokojů už začali zabedňovat výlohy.

Protest anarchistů v Brně

Proti pražskému summitu a existenci Severoatlantické aliance dnes protestovalo v centru Brna sedm desítek anarchistů. Asi dvouhodinová akce Antimilitaristické iniciativy se konala pod heslem "Zrušit války znamená zrušit kapitalismus a stát". Šlo o první z plánovaných akcí proti setkání nejvyšších představitelů NATO v Praze. Anarchisté kolemjdoucím rozdávali propagační tiskoviny a výzvy k účasti na dalších chystaných protestech.

Brněnský protest se obešel bez jakéhokoli incidentu. Většinu se sedmi desítek přítomných tvořili organizátoři a jejich myšlenkově spříznění přátelé. Zaznělo několik projevů, které se většinou víc než na summit soustředily na kritiku samotné existence NATO - Aliance podle řečníků slouží především k podpoře zájmů světové zbrojařské lobby a obecně kapitalistického systému s konzumním způsobem života, než k udržení světového míru a demokracie.

Bush přiletí do Prahy v úterý večer

Nejprestižnější host summitu - americký prezident George Bush s manželkou přiletí do Prahy v úterý a zdrží se do čtvrtka. Ve Washingtonu to sdělila členka jeho doprovodu, národně bezpečnostní poradkyně Condoleezza Riceová.

Speciál Air Force One dorazí podle poradkyně do české metropole v úterý večer. Ve středu se hlava supervelmoci setká s prezidentem Václavem Havlem a premiérem Vladimírem Špidlou, s nimiž chce diskutovat o NATO, Iráku, válce s terorismem a o dvoustranných záležitostech. Ve středu George Bush promluví o své vizi Evropy k účastníkům Pražského atlantického studentského summitu a ve čtvrtek bude při tom, kdy bude pravděpodobně sedm kandidátských zemí pozváno do Severoatlantické aliance. Americká delegace očekává rozsáhlá pracovní jednání a protahující se večeře, a tak asi nezbude čas na neplánovaná setkání

Prezident Bush zná zatím Prahu jen z vyprávění svého otce George, manželky Laury, dcery Jenny a svého přítele, současného velvyslance v Praze Craiga Stapletona. Pozvání do české metropole mu v září tlumočil v Bílém domě Václav Havel.

Petr Voldán, Miroslav Konvalina, Naděžda Hávová, Ivan Holas, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme