Přijímací testy na vysoké školy budou i v ukrajinštině. Uprchlíci je budou moct složit v srpnu

Váleční uprchlíci z Ukrajiny budou moci v létě skládat národní srovnávací zkoušky pro přijetí na vysoké školy i v ukrajinštině. Společnost Scio, která je pořádá, s tím počítá v dodatečném termínu zkoušek 20. srpna. Zájemci z řad běženců se na něj budou moci přihlásit zdarma. Ve středu o změnách informoval mluvčí společnosti Scio Bohuslav Bohuněk.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

testy Scio

testy Scio | Zdroj: Profimedia

Termín zkoušek podle Bohuňka poslouží i jako součást druhých kol přijímacího řízení řady fakult v Česku a na Slovensku. Vedle ukrajinštiny bude možné zkoušky skládat v češtině, slovenštině a angličtině.

Národní srovnávací zkoušky nahrazují na řadě vysokých škol zkoušky přijímací. Mezi loňským prosincem a letošním květnem je zájemci mohli skládat v šesti řádných termínech.

OVĚŘOVNA: Přednostní přijímání ukrajinských dětí na střední školy? Nesmysl, reaguje ministerstvo

Číst článek

Speciální termín pro uprchlíky

Dodatečný termín v srpnu má být podle Bohuňka speciálně pro ukrajinské zájemce o studium na českých a slovenských fakultách. Nabízet jim bude test obecných studijních předpokladů v ukrajinštině.

Chceme tím vyjít vstříc ukrajinským uprchlíkům i fakultám při realizaci přijímacího řízení, uvedla Eliška Hloupá Sovová, která vede přípravu srovnávacích zkoušek. Těmto uchazečům navíc nabízíme zkoušky zcela bez poplatků, dodala.

Zájemci se mohou na srpnový termín hlásit na webových stránkách Scio. Vybrat si mohou stejně jako v řádných termínech zkoušek mezi prezenční formou a její online variantou. Test obecných studijních předpokladů budou moct skládat vedle ukrajinštiny i v české, slovenské a anglické verzi. Konat se bude také zkouška z přírodních věd.

Jen pro uchazeče z Ukrajiny nabízí srpnový termín například Fakulta architektury Českého vysokého učení technického v Praze. Počet přijímaných ukrajinských uprchlíků předem neurčujeme, bude záležet především na výsledcích samotných uchazečů, uvedl proděkan fakulty Jiří Šrubař.

Ukrajinské třídy z českých škol nezmizí. Návrh na jejich pokračování schválila sněmovna

Číst článek

Hlavní je proces usnadnit

Úspěšní uchazeči podle něj budou moct nastoupit do bakalářského a navazujícího magisterského programu Architektura a urbanismus.

Podmínky jsme mírně upravili, především z důvodu časové úspory. Neslevujeme z našich požadavků, ale snažíme se o zjednodušení a urychlení procesu přijímacího řízení, dodal.

Srpnového termínu využijí podle Bohuňka některé fakulty i jako součásti druhého kola přijímacího řízení. Například na Fakultě humanitních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně musí zájemci o studium zdravotnických programů porodní asistence a všeobecné ošetřovatelství absolvovat srovnávací test z biologie.

Pokud obdržíme akreditaci na nový bakalářský program Zdravotně sociální péče, využijeme i test obecných studijních předpokladů, dodala vedoucího studijního oddělení fakulty Pavla Lečbychová.

Společnost Scio nabízí uprchlíkům z Ruskem napadené Ukrajiny také bezplatnou pomoc s výukou češtiny a přes web Shkola.cz propojuje české školy a školky s ukrajinskými dětmi a studenty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme