Ukrajinu lze řešit jen politicky, shodli se ústavní představitelé na Hradě

Situaci na východní Ukrajině lze řešit pouze politicky a dodávat tam zbraně by nebylo šťastné, shodli se prezident Miloš Zeman s představiteli vlády a parlamentu na dnešní koordinační schůzce k zahraniční politice na Hradě. Schůzka následovala potom, co Miloš Zeman pronesl několik sporných výroků, například o krizi na Ukrajině a Islámském státu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva ministr obrany Martin Stropnický, předseda Senátu Milan Štěch, prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček a ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek

Zleva ministr obrany Martin Stropnický, předseda Senátu Milan Štěch, prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček a ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek | Zdroj: ČTK

„Shodli jsme se na tom, že jediná cesta je politické řešení. Rovněž jsme se shodli na tom, že by nebylo šťastné, abychom dodávali zbraně na Ukrajinu. Obávám se, že pokud jde o situaci na východě Ukrajině, stojíme na okraji propasti a je nesmírně důležité, aby se podařilo naplnit minské dohody,“ zdůraznil premiér Bohuslav Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Hradě byla koordinační schůzce ústavních špiček k zahraniční politice. Informovala o ní Lenka Jansová

„Budeme jednoznačně podporovat naplnění minských dohod. Jednoznačně budeme trvat na tom, aby jak Rusko, tak Ukrajina plnily to, co bylo v Minsku dohodnuto,“ dodal Sobotka.

Jan Hamáček z ČSSD, předseda sněmovny, informoval, že podstatné rozpory mezi zahraniční politikou vlády a prezidenta nejsou a ladí se jen nuance.

Šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) přišel na Hrad s tím, že významné výroky o zahraniční politice by měl prezident předem konzultovat s vládou. Podle všeho měl na mysli prohlášení o možném vojenském zásahu proti tzv. Islámskému státu.

Zaorálek dostal od Zemana avizovaný deštník

Zeman totiž nedávno vyzval k mezinárodnímu zásahu proti výcvikovým táborům islámských radikálů pod hlavičkou Rady bezpečnosti OSN, s čímž ale nesouhlasil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Prezident kvůli tomu přirovnal ministrovy postoje k politice appeasementu.

Už dříve řekl, že Zaorálkovi věnuje deštník podobný tomu, jaký měl v té době bývalý britský expremiér Neville Chamberlain.

"I když jsme se hodně bavili o tom, co je appeasement, doufám, že mi účastníci potvrdí, že jsme si leccos vysvětlili, tak jsem si deštník odnesl," uvedl dnes na Hradě Zaorálek.

Příští setkání bude o obchodní diplomacii, tedy o podpoře exportu.

Prezident se sejde s ústavními činiteli, jednat budou o zahraniční politice

Číst článek

Milan Kopp, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme