Úlevy pro rodiny s dětmi hladce prošly

Nečekaně hladce prošel Sněmovnou koaliční návrh na úlevy na daních rodinám s nižšími příjmy, a to zatím v takzvaném prvním čtení. Zákon počítá s roční daňovou úlevou 6 tisíc korun na dítě, a také se společným zdaněním manželů s dětmi. Proti dnes vystoupili jen komunisté. Vadí jim, že nejvíc by měly být zvýhodněny rodiny s jedním dítětem a že společné zdanění by se naopak nemělo týkat rodin, které mají více než čtyři děti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament ČR, Poslanedká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Největší snížení daní pro rodiny s dětmi v historii Česka, tak svůj návrh představuje vláda. Na chystané změny má připraveno 6 miliard korun ročně. Na výhodnější společné zdanění by měli nárok manželé s aspoň jedním dítětem. Navíc na každé dítě dostanou ročně úlevu 6 tisíc, nejvýše ale za 4 děti. Na tom všem by měly získat hlavně rodiny s malými příjmy. Ty, co na tom zase tak špatně nejsou, změny nepocítí a rodiny s velkými příjmy si zase pohorší.

Komunistům ale řada věcí vadí, třeba to, že výhody se nevztahují na matky samoživitelky. "A pak že není pravda, co si cvrlikají vrabci na střeše, že vládu neřídí sociální demokracie, ale KDU-ČSL," nechal se za komunisty slyšet Jaroslav Gongol.

Ministr financí Bohuslav Sobotka ale oponuje, zvýhodňovat je třeba hlavně rodiny s nízkými příjmy. "Pokud se to poslancům KSČM nelíbí, pak si myslím, že je to zcela v rozporu s logikou jiných prohlášení a jiných deklarací, které v této poslanecké sněmovně činí." Podle Sobotky by mohl začít platit v příštím roce. "Více než dvě třetiny pracujících rodin na této změně vydělají."

Občanští demokraté se chtějí pokusit o změnu chystaných úprav daně z příjmu při dalším projednávání ve Sněmovně. Radiožurnálu to řekl místopředseda rozpočtového výboru za ODS Martin Kocourek. "Koalice zase toto snížení daní pojala selektivně. My se budeme snažit napravit, aby pokud možno každý měl výhodu z tohoto snižování daní a každý měl svůj prospěch."

Markéta Kaclová, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme