Ulice pojmenované po ženách? Vzácnost. Interaktivní mapa ukazuje, jak drtivá je mužská převaha

V tom, jak největší česká města pojmenovávají své ulice, panuje výrazná nerovnost. Zatímco v Praze je ulic s názvy po mužích 1650, těch „ženských“ není ani stovka. Podobné je to i v Brně a Ostravě.

Data Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve všech třech městech převažují mužské ulice nad ženskými více než dvacetinásobně. Po významných mužích se jmenují také nejdůležitější ulice v centrech měst. Výjimkou je třída Milady Horákové, která je vyznamnou spojnicí v Praze i Brně.

Podle Pavla Štěpána z Ústavu pro jazyk český je vysvětlení nasnadě. „Pokud bychom si udělali statistiku, kolik bylo v minulosti všeobecně známých političek, hudebních skladatelek nebo spisovatelek v porovnání s muži, určitě bychom zjistili, že ‚slavní‘ muži velmi výrazně převažují,“ říká Štěpán.

Praha: 1659 mužských, 80 ženských ulic

Vyberte ulici. Červenou barvou jsou označeny ulice pojmenované po ženách, modře po mužích.

O pojmenování ulic rozhodují zastupitelstva jednotlivých obcí, u statutárních měst často na návrh jednotlivých městských částí. Nové ulice v okrajových částech měst tak někdy mají tématické názvy - v pražských Čakovicích je to například několik ulic pojmenovaných podle postav z Babičky Boženy Němcové. Zastupitelstvu v Praze i Brně radí ve výběru názvů místopisné komise.

Brno: 786 mužských, 36 ženských ulic

Vyberte ulici. Červenou barvou jsou označeny ulice pojmenované po ženách, modře po mužích.

Podle Štěpána je těžké odhadnout, jak se poměr mužů a žen v názvech ulic bude měnit. „Pojmenovávání ulic má totiž dost velkou setrvačnost, ulice se často pojmenují i na počest osobnosti, která zemřela již před delší dobou.“

Ze zákona není možné nazvat ulici podle žijícího člověka, byť se občas objeví výjimky. Jednou z nich je ulice Těreškovové v Karviné, pojmenované podle stále žijící někdejší sovětské kosmonautky a dnešní ruské poslankyně.

Ostrava: 709 mužských, 34 ženských ulic

Vyberte ulici. Červenou barvou jsou označeny ulice pojmenované po ženách, modře po mužích.

Ulice pojmenované po lidech ovšem na mapách měst tvoří jen menšinu. V Praze je takových názvů necelých 1750 z celkových asi sedmi a půl tisíce.

Michal Zlatkovský, Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme