Ulice pojmenované po ženách? Vzácnost. Interaktivní mapa ukazuje, jak drtivá je mužská převaha

V tom, jak největší česká města pojmenovávají své ulice, panuje výrazná nerovnost. Zatímco v Praze je ulic s názvy po mužích 1650, těch „ženských“ není ani stovka. Podobné je to i v Brně a Ostravě.

Data Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve všech třech městech převažují mužské ulice nad ženskými více než dvacetinásobně. Po významných mužích se jmenují také nejdůležitější ulice v centrech měst. Výjimkou je třída Milady Horákové, která je vyznamnou spojnicí v Praze i Brně.

Podle Pavla Štěpána z Ústavu pro jazyk český je vysvětlení nasnadě. „Pokud bychom si udělali statistiku, kolik bylo v minulosti všeobecně známých političek, hudebních skladatelek nebo spisovatelek v porovnání s muži, určitě bychom zjistili, že ‚slavní‘ muži velmi výrazně převažují,“ říká Štěpán.

Praha: 1659 mužských, 80 ženských ulic

Vyberte ulici. Červenou barvou jsou označeny ulice pojmenované po ženách, modře po mužích.

O pojmenování ulic rozhodují zastupitelstva jednotlivých obcí, u statutárních měst často na návrh jednotlivých městských částí. Nové ulice v okrajových částech měst tak někdy mají tématické názvy - v pražských Čakovicích je to například několik ulic pojmenovaných podle postav z Babičky Boženy Němcové. Zastupitelstvu v Praze i Brně radí ve výběru názvů místopisné komise.

Brno: 786 mužských, 36 ženských ulic

Vyberte ulici. Červenou barvou jsou označeny ulice pojmenované po ženách, modře po mužích.

Podle Štěpána je těžké odhadnout, jak se poměr mužů a žen v názvech ulic bude měnit. „Pojmenovávání ulic má totiž dost velkou setrvačnost, ulice se často pojmenují i na počest osobnosti, která zemřela již před delší dobou.“

Ze zákona není možné nazvat ulici podle žijícího člověka, byť se občas objeví výjimky. Jednou z nich je ulice Těreškovové v Karviné, pojmenované podle stále žijící někdejší sovětské kosmonautky a dnešní ruské poslankyně.

Ostrava: 709 mužských, 34 ženských ulic

Vyberte ulici. Červenou barvou jsou označeny ulice pojmenované po ženách, modře po mužích.

Ulice pojmenované po lidech ovšem na mapách měst tvoří jen menšinu. V Praze je takových názvů necelých 1750 z celkových asi sedmi a půl tisíce.

Michal Zlatkovský, Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme