Uloupená Máří Magdaléna je zpátky v galerii

Po jedenácti měsících se roudnické Galerii moderního umění opět vrátil obraz Jana Zrzavého Maří Magdaléna. Dílo z roku 1916 za témeř dva miliony korun ukradla dvojice lupičů loni v březnu. Až o deset měsíců později prozradil jeden z nich, kam dílo ukryli. Obraz teď bude v péči restaurátora a návštěvníci jej opět uvidí nejdříve za měsíc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Zrzavý - Máří Magdaléna

Obraz koupil před třiceti lety bývalý ředitel tamní galerie v jednom z pražských antikvariátů - tehdy toto dílo z roku 1916 nebylo signováno, takže jeho cena byla 30 tisíc korun. Ředitel poté obraz dovezl k Janu Zrzavému, který své autorství potvrdil a dílo dodatečně signoval. Zloději pak mistrův podpis znovu odstranili. Cena díla se tím ale podle ředitelky galerie Miroslavy Hlaváčkové nesnížila. "Protože pravost obrazu byla potvrzena, je dílem Jana Zrzavého a po rozhovoru s restaurátory uvážíme, zda-li se signatura a datace vrátí. Já si myslím, že ano," uvedla ředitelka.

Zloději naštěstí nenapáchali na obraze velké škody. "Měla jsem ho v ruce, velmi detailně jsem si ho prohlédla a myslím, že škoda je dost malá," soudí Hlaváčková. Přesto bude dílo potřebovat péči restaurátora. Kdy se Máří Magdaléna vrátí do expozice galerie zatím nelze podle ředitelky přesně odhadnout. "Domnívám se, že to bude do měsíce, ale nemohu vyloučit, že to bude i o něco později."

Za krádež obrazu Jana Zrzavého Máří Magdaléna poslal ústecký krajský soud do vězení dva pachatele. Jeden byl odsouzen na šest a půl roku, druhý na čtyři roky. Zloději obraz ukradli loni v březnu z Galerie výtvarného umění v Roudnici nad Labem. Soud dospěl k závěru, že muži obraz, jehož hodnota je odhadována na 1,5 milionu korun, skutečně ukradli, i když se k tomuto činu nepřiznali. Usvědčily je záběry kamer umístěných v galerii a také odposlechy jejich telefonických hovorů. Oba pachatelé byli už v minulosti trestáni.

Martin Šulc, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme