Ultimátum vypršelo - ODA se nesloučí

O půlnoci vypršelo lidovecké ultimátum Občanské demokratické alianci. ODA se měla rozhodnout, zda přijme nabídku partnerské Unie svobody-DeU na sloučení. KDU-ČSL tímto způsobem chtěla vyřešit 70milionový dluh Aliance u České pojišťovny. ODA ale sloučení odmítla, a lidovci proto dnes chtějí jednat s unionisty o vyškrtnutí zástupců ODA ze společných kandidátek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtyřkoalice | Foto: Čtyřkoalice, Martin Hromádka

Unie svobody-DeU však tomuto řešení není nakloněna. Podle dosavadních informací bude předsednictvo KDU-ČSL jednat zítra, ve stejný den pravidelně jedná i nejužší vedení Unie svobody-DeU. Čtyřkoaliční politická rada se obvykle schází ve středu. Širší vedení ODA chystá setkání o víkendu.

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda další jednání s ODA nevyloučil. Radiožurnálu zdůvodnil dosavadní postup křesťanských demokratů. "Řešení, které ODA nabídlo, bylo zase uhnutí něka bokem. Zase to znamenalo, že mají velký dluh a že splácejí málo. Když má někdo veliký dluh, musí splácet velmi mnoho, ba dokonce firmy jdou do konkurzu. To znamená, že chceme-li v občanské společnosti a v České republice si vynucovat, aby dlužíci skutečně plnili, musíme to žádat i po nás samotných."

Svoboda dále řekl Radiožurnálu, že případné vyloučení ODA z kandidátek neznamená její vyloučení ze Čtyřkoalice. "Rozumím tomu, že můžeme pár dní počkat, protože budou zasedat grémia Unie svobody a podobně. Problém je u ODA, protože předseda je na dovolené tak nevím, jak se s ním teď budeme domlouvat. V žádném případě nikoho nevylučujeme ze Čtyřkoaliace. Na tom stále a znovu trváme. Stále trvají všechny orgány Čtyřkoalice a Čtyřkoalice přeci nestojí a enpadá jen s jedněmi volbami."

Přehrát

00:00 / 00:00

C. Svoboda: Nikoho ze Čtyřkoalice nevylučujeme

Markéta Kaclová, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme