Umělá inteligence je pro Česko výzvou. Máme potenciál, říká Babiš. V Praze přivítal lídry Visegrádu

Umělá inteligence je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) pro Česko velkou výzvou, protože pro ni má potenciál. Vidí v ní budoucnost českého hospodářství i průmyslu. Řekl to ve čtvrtek v projevu na odborné konferenci v Akademii věd České republiky. Připomněl, že Česko v současnosti usiluje o to, aby získalo jedno ze čtyř špičkových evropských center umělé inteligence.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

„Máme i podporu ostatních zemí visegrádské čtyřky,“ řekl Babiš ke snaze o zisk evropského centra umělé inteligence. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Máme i podporu ostatních zemí visegrádské čtyřky (V4 – ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko),“ řekl poté premiér Babiš novinářům. Jejich premiéři a také premiéři západobalkánských zemí jednají na summitu na Pražském hradě.

Nad novou technologií ztrácíme kontrolu a sami jí nerozumíme, varuje odborník na umělou inteligenci

Číst článek

K favoritům pro vznik Evropského centra excelence pro umělou inteligenci patří vedle Česka i Německo, Francie a jedna ze skandinávských zemí, zřejmě Finsko nebo Švédsko. Podle Babiše je Česko z regionu nejlepší.

„Umělá inteligence je pro nás velká výzva. Česko má obrovský potenciál. Máme 500 vědců, kteří se touto problematikou zabývají. Tím, že máme nejnižší nezaměstnanost a velký problém najít lidi, tak roboti, Průmysl 4.0 a samozřejmě umělá inteligence jsou budoucností našeho hospodářství,“ řekl.

Dvoudenní mezinárodní konference Solair na Akademii věd ČR se věnuje etice v oblasti umělé inteligence. Chce rozproudit debatu o důležitých právních a společenských tématech, které se k problematice vztahují.

Verdikt na začátku roku 2020

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) už dříve uvedl, že termín, kdy by se mělo o centru na evropské úrovni rozhodnout, se očekává v prvním čtvrtletí příštího roku. Centrum by mělo začít fungovat příští rok, v plném režimu napřesrok.

VIDEO: Jaký bude život 4.0? Tématem třetího dílu Experimentu Speciál byla robotizace a umělá inteligence

Číst článek

Nepůjde přitom o novou budovu nebo centrálu, ale o sestavu kompetentních výzkumných a průmyslových center. Česko se chce v oblasti rozvoje umělé inteligence zaměřit zejména na bezpečnost obyvatel, například v dopravě, v boji proti kriminalitě či při teroristických útocích.

Status Česka jako jednoho z evropských center umělé inteligence by podle premiéra pomohl řešit i další problémy, například ve zdravotnictví.

Do zdravotnictví stále přidáváme peníze, ale máme stále málo doktorů a sestřiček. Kdybychom měli v rámci strategie umělé inteligence přístroje, které by samy zanalyzovaly rentgenový snímek nebo nějaké výsledky z odběru krve, pomohlo by to,“ myslí si Babiš.

Doplnil, že cíle v umělé inteligenci jsou součástí plánu Česká republika – země pro budoucnost včetně podpory výzkumu.

Stát musí motivovat mladé

Podle jednoho z loňských průzkumů zhruba pětina obyvatel Česka má nějakou zkušenost s umělou inteligencí a polovina lidí jí důvěřuje.

Na otázku, jak vláda bude řešit vzdělání v oblasti umělé inteligence, premiér uvedl, že stát musí nejprve motivovat mladé lidi, aby měli zájem o učitelskou profesi.

Potřebujeme posílit pedagogické fakulty, kompetence škol, ředitelů, musíme jim nechat volnost. Hlavním úkolem školy je, aby u žáka poznala, na co má nadání a orientovala ho,“ uvedl premiér s tím, že součástí toho je i povědomí o umělé inteligenci.

Více peněz pro nové i stávající učitele. Plaga chce pro resort školství o miliardu víc z rozpočtu

Číst článek

Podle Babiše Česká republika v oblasti průmyslu skončila s pobídkami pro montovny a stát nyní musí přilákat firmy s přidanou hodnotou. Za jeden z konkrétních kroků premiér považuje i zavedení předmětu technika do učebních plánů, aby se podpořilo technické vzdělávání.

Hlavními tématy setkání s lídry zemí Visegrádu mají být podle českého úřadu aktuální evropské otázky, například složení nové Evropské komise, víceletý finanční rámec po roce 2020 či přístup k řešení klimatických otázek.

K lídrům visegrádské čtyřky se připojí zástupci šesti zemí západního Balkánu. Do Prahy přijede srbská premiérka a předsedové vlád Severní Makedonie, Černé Hory, Albánie, Bosny a Hercegoviny.

Původně potvrzenou návštěvu kosovského vicepremiéra kosovská strana zrušila po prohlášeních Miloše Zemana v Srbsku. Zemi tak bude reprezentovat chargé d'affaires.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme