Umělá inteligence je pro Česko výzvou. Máme potenciál, říká Babiš. V Praze přivítal lídry Visegrádu

Umělá inteligence je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) pro Česko velkou výzvou, protože pro ni má potenciál. Vidí v ní budoucnost českého hospodářství i průmyslu. Řekl to ve čtvrtek v projevu na odborné konferenci v Akademii věd České republiky. Připomněl, že Česko v současnosti usiluje o to, aby získalo jedno ze čtyř špičkových evropských center umělé inteligence.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Máme i podporu ostatních zemí visegrádské čtyřky,“ řekl Babiš ke snaze o zisk evropského centra umělé inteligence. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Máme i podporu ostatních zemí visegrádské čtyřky (V4 – ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko),“ řekl poté premiér Babiš novinářům. Jejich premiéři a také premiéři západobalkánských zemí jednají na summitu na Pražském hradě.

Nad novou technologií ztrácíme kontrolu a sami jí nerozumíme, varuje odborník na umělou inteligenci

Číst článek

K favoritům pro vznik Evropského centra excelence pro umělou inteligenci patří vedle Česka i Německo, Francie a jedna ze skandinávských zemí, zřejmě Finsko nebo Švédsko. Podle Babiše je Česko z regionu nejlepší.

„Umělá inteligence je pro nás velká výzva. Česko má obrovský potenciál. Máme 500 vědců, kteří se touto problematikou zabývají. Tím, že máme nejnižší nezaměstnanost a velký problém najít lidi, tak roboti, Průmysl 4.0 a samozřejmě umělá inteligence jsou budoucností našeho hospodářství,“ řekl.

Dvoudenní mezinárodní konference Solair na Akademii věd ČR se věnuje etice v oblasti umělé inteligence. Chce rozproudit debatu o důležitých právních a společenských tématech, které se k problematice vztahují.

Verdikt na začátku roku 2020

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) už dříve uvedl, že termín, kdy by se mělo o centru na evropské úrovni rozhodnout, se očekává v prvním čtvrtletí příštího roku. Centrum by mělo začít fungovat příští rok, v plném režimu napřesrok.

VIDEO: Jaký bude život 4.0? Tématem třetího dílu Experimentu Speciál byla robotizace a umělá inteligence

Číst článek

Nepůjde přitom o novou budovu nebo centrálu, ale o sestavu kompetentních výzkumných a průmyslových center. Česko se chce v oblasti rozvoje umělé inteligence zaměřit zejména na bezpečnost obyvatel, například v dopravě, v boji proti kriminalitě či při teroristických útocích.

Status Česka jako jednoho z evropských center umělé inteligence by podle premiéra pomohl řešit i další problémy, například ve zdravotnictví.

Do zdravotnictví stále přidáváme peníze, ale máme stále málo doktorů a sestřiček. Kdybychom měli v rámci strategie umělé inteligence přístroje, které by samy zanalyzovaly rentgenový snímek nebo nějaké výsledky z odběru krve, pomohlo by to,“ myslí si Babiš.

Doplnil, že cíle v umělé inteligenci jsou součástí plánu Česká republika – země pro budoucnost včetně podpory výzkumu.

Stát musí motivovat mladé

Podle jednoho z loňských průzkumů zhruba pětina obyvatel Česka má nějakou zkušenost s umělou inteligencí a polovina lidí jí důvěřuje.

Na otázku, jak vláda bude řešit vzdělání v oblasti umělé inteligence, premiér uvedl, že stát musí nejprve motivovat mladé lidi, aby měli zájem o učitelskou profesi.

Potřebujeme posílit pedagogické fakulty, kompetence škol, ředitelů, musíme jim nechat volnost. Hlavním úkolem školy je, aby u žáka poznala, na co má nadání a orientovala ho,“ uvedl premiér s tím, že součástí toho je i povědomí o umělé inteligenci.

Více peněz pro nové i stávající učitele. Plaga chce pro resort školství o miliardu víc z rozpočtu

Číst článek

Podle Babiše Česká republika v oblasti průmyslu skončila s pobídkami pro montovny a stát nyní musí přilákat firmy s přidanou hodnotou. Za jeden z konkrétních kroků premiér považuje i zavedení předmětu technika do učebních plánů, aby se podpořilo technické vzdělávání.

Hlavními tématy setkání s lídry zemí Visegrádu mají být podle českého úřadu aktuální evropské otázky, například složení nové Evropské komise, víceletý finanční rámec po roce 2020 či přístup k řešení klimatických otázek.

K lídrům visegrádské čtyřky se připojí zástupci šesti zemí západního Balkánu. Do Prahy přijede srbská premiérka a předsedové vlád Severní Makedonie, Černé Hory, Albánie, Bosny a Hercegoviny.

Původně potvrzenou návštěvu kosovského vicepremiéra kosovská strana zrušila po prohlášeních Miloše Zemana v Srbsku. Zemi tak bude reprezentovat chargé d'affaires.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme