Umělci chtějí na Letné galerii pod širým nebem, ne Jacksona

Na pražské Letné by měla vzniknout galerie pod širým nebem. Někdejší nápad vybudovat na Letné výstavní prostor teď oprášili umělci, kteří nejsou nadšeni z nápadu umístit do Letenských sadů sochu Michaela Jacksona. Ta by tam měla vyrůst už za dva měsíce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvě generace vedle sebe - Letná 6. 8. 2005 | Foto: David Němec

Nezastavěný plocha Letenských sadů inspiruje k řadě nápadů. John Mucha, potomek Alfonse Muchy, by rád na místě někdejšího Stalinova pomníku postavil pavilon pro Slovanskou epopej.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Michaely Veteškové o iniciativě umělců vytvořit na Letné galerii pod širým nebem

Teď nově někteří pražští výtvarníci podpořili nápad galeristky Olgy Dvořákové, aby tu vznikla galerie soch pod širým nebem.

Reagují tak na zprávu, že od 29. srpna bude v Letenských sadech socha zpěváka Michaela Jacksona.

Dvořáková chce, aby čtyři umělci David Černý, Jiří David, Aleš Veselý a Kurt Gebauer umístili do veřejného prostoru svá díla.

„Na Letné už kdysi za první republiky byla plánovaná Národní galerie. Je to zase jeden z impulsů, že tam někdo chce postavit sochu, tak proč tam nejsou ty správné sochy, které do toho prostoru patří,“ říká Kurt Gebauer, který čtyři desítky let patří k nejoriginálnějším osobnostem českého sochařství. Na Letnou by měl umístit své dílo s názvem Housenka ranného kapitalismu.

Proti soše Jacksona se postavil ředitel Národní galerie Milan Knížák i další odborníci s názorem, že Letná by sochy mít měla, ale musí jít o kvalitní umění.

Žádost galeristky už dorazila na magistrát

Galeristka Dvořáková už poslala na pražský magistrát žádost, aby mohla díla Černého, Davida, Gebauera a Veselého umístit.

Radní pro kulturu Ondřej Pecha Českému rozhlasu potvrdil, že se bude nabídkou galeristky zabývat a že podporuje její snahy. On osobně také není z Jacksonova pomníku nadšený.

Šéf odboru památkové péče Jan Kněžíček naopak nevidí na Jacksonově památníku od sochařky Daniely Kartákové nic špatného a byl by rád, kdyby na Letné stálo víc soch.

„Zásadně nehodnotím v kultuře jako úředník, nicméně myslím si, že generace, která s tím přišla, na to má nárok. Není důvod, aby tam nestál pomníček Michaela Jacksona. Jsou to lidé, kteří si to sami vymysleli, sami si to organizují a financují. My jim můžeme pomoct maximálně tím, že jim to odsouhlasíme, a jako památkáři jsme to odsouhlasili,“ uvedl Kněžíček.

Jackson má stát na místě, kde před lety zpíval

Dva metry vysoká busta krále popu na římském sloupu by měla stát přímo na místě, kde před 14 lety Michael Jackson tančil a zpíval. Podle iniciátorky pomníku Heleny Babické už jsou všechny úřední formality vyřízené.

„Letnou jsme zvolili proto, že je to místo, kde Michael Jackson vystupoval v roce 1996. Byl to zahajovací koncert jeho posledního turné, které kdy v životě udělal, a co do počtu návštěvníků byl údajně jeho úplně největší v kariéře,“ vysvětluje Babická.

V tiskové zprávě uvádí, že nepůjde o žádnou velkou stavbu. Pomník by měl zabírat jen metr čtverečný a měl by být umístěn mezi stromy v odlehlé části parku. Proto také Babická považuje protesty některých výtvarníků za přehnané.

Martin Hromádka, Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme