Umíněný, nekritický a jednoznačně pod vlivem, potvrdil soud Kadlecovi podmínku za nehodu

Pražský městský soud ve středu potvrdil osmiměsíční podmíněný trest a dvouletý zákaz řízení bývalému policejnímu důstojníkovi a pedagogovi Karlu Kadlecovi, který v opilosti narazil v Nuslích do dvou aut. Kadlec se proti rozsudku neúspěšně pokoušel odvolat. Trvá totiž na tom, že ráno před nehodou alkohol nepil, a že se tedy nedopustil ohrožení pod vlivem návykové látky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý policista Karel Kadlec.

Bývalý policista Karel Kadlec. | Foto: Filip Jandourek

Kadlec při řízení auta boural opakovaně. Soud se zabýval jeho nehodou z března 2015, po níž následoval karambol z loňského dubna. Tehdy Kadlec narazil na Vinohradech do 29 aut a způsobil více než dvoumilionovou škodu, kvůli čemuž musel odejít od policie. Podle vyšetřovatelů před jízdou kombinoval alkohol s dosud nezjištěnými léky. Třetí nehodu ze srpna 2016 projednával magistrát, Kadlecovi uložil zákaz řízení a pokutu.

Umíněný a nekritický

„Jednoznačně bylo prokázáno, že pod vlivem alkoholu byl," konstatoval ve středu k první z nehod předseda odvolacího senátu Václav Kašík, který Kadlecovu obhajobu označil za "umíněnou" a přístup k celé záležitosti za "absolutně nekritický". O tom, že byl Kadlec opilý, svědčí podle soudce i mužovo chování na místě nehody. „Za světla přehlédne zastavené auto, za každou cenu se snaží odjet... Ke cti mu slouží, že řidičku neporazil a jednání zanechal," podotkl.

Kadlec dopoledne 10. března 2015 neubrzdil na náměstí Bratří Synků svůj jeep a narazil do auta ženy, která před ním zastavila, aby dala přednost chodcům na přechodu. Poté ve snaze odjet naboural ještě auto asistenční služby. Později mimo jiné uvedl, že spěchal na svou přednášku na policejní akademii. Přivolaná hlídka mu naměřila 1,48 promile v dechu. Odběr krve po převozu k lékaři odmítl, protože lékař ho prý urazil.

První dopravní nehoda byl komplot, někdo mě sledoval. Tu druhou jsem prostě nezvládl a opil se, říká expolicista Kadlec

Číst článek

„Stojím si za tím, co jsem řekl: skutečně jsem alkohol před jízdou nepožil. Lékař z Bulovky nemluvil dobře česky a nemá rád policisty. Účastníci nehody ani zasahující policisté ze mě alkohol necítili," řekl ve středu Kadlec soudnímu senátu. Už dříve prohlašoval, že je z výsledku dechových zkoušek "zděšen" a neumí si je vysvětlit.

„Člověk, který by měl čisté svědomí a byl by zděšen výsledky alkotesteru, by si nechal odebrat tělní tekutiny, aby se toho podezření zbavil," reagoval soudce. Podle něj si byl Kadlec dobře vědom svého ovlivnění alkoholem, a právě proto chtěl z místa nehody odjet. Uložený trest soudce zhodnotil jako "spíše benevolentní". Kadlecovi v tomto směru pomohlo to, že doposud vedl bezúhonný život.

Kadlec připouští, že si v noci před nehodou dal čtyři piva a dva panáky, za volant prý ale ráno usedl střízlivý. Novinářům po soudním jednání řekl, že od loňského září, kdy dobrovolně odevzdal řidičský průkaz, neřídil. K tomu, zda podá dovolání, se zatím vyjádřit nechtěl. Aktuálně prý řeší především to, aby sehnal kvalitní zaměstnání, které by mu umožnilo splácet škodu za loňskou nehodu na Vinohradech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme