Umírněný politik a signatář 'prohlášení čtyř', který chce jednat o vládě. Kdo je nový předseda ČSSD?

Do strany vstoupil Jan Hamáček v roce 2001, už od roku 1998 byl ale členem Mladých sociálních demokratů. Podívejte se na vizitku 39letého Jana Hamáčka, který byl v neděli na mimořádném sjezdu ČSSD v Hradci Králové zvolen novým předsedou strany.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Hamáček | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Hamáček porazil ve druhém kole volby nového předsedy strany bývalého jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu. Podle oficiálních výsledků volby získal 272 z 516 platných hlasů.

Sociální demokraty povede Hamáček. Sjezd nového předsedu pověřil jednáním o vládě s ANO

Číst článek

Ve svém kandidátském projevu nabídl delegátům sjezdu snahu o sjednocení strany. Sociální demokraté by podle něho měli jednat s hnutím ANO o účasti na nové vládě. Pokud ČSSD zůstane v opozici, bude často stát proti vlastnímu programu, který vytunelovalo hnutí ANO. ČSSD by měla podle Hamáčka usilovat o resorty, díky kterým je možné prosazovat stranický program.

Zároveň s ohledem na trestní stíhání předsedy ANO a premiéra v demisi Andreje Babiše Hamáček uvedl, že účast trestně stíhaných ve vládě není možná. Sjednocení vidí Hamáček v diskusi, nikoli „mečem a násilím“. „Žádný názor nemůžeme vylučovat z diskuse. Musí skončit to, že vedení ČSSD a její členové spolu nemluví,“ uvedl.

Hamáček je označován za diplomatického a zahraničněpolitického experta ČSSD. Podle tisku patří mezi „umírněné“ sociální demokraty. V listopadu 2013 se v 35 letech stal nejmladším předsedou sněmovny v historii ČR, před ním tento primát patřil sociálnímu demokratovi Miloslavu Vlčkovi, který byl v roce 2006 zvolen do čela poslanců ve věku 45 let.

Inspirujme se u čínských komunistů, citovali Hamáčka se Zemanem v Číně. Hamáček protestoval, text zmizel

Číst článek

Hamáček hovoří anglicky, španělsky, německy a francouzsky, ovládá základy ruštiny a polštiny. Jeho čtyřleté působení v čele Poslanecké sněmovny neprovázely výraznější kontroverze. Předloni v říjnu nicméně vyvolal silnou kritiku pravicové opozice jeho podpis pod prohlášením čtyř nejvyšších ústavních činitelů (kromě Hamáčka i prezidenta Miloše Zemana, předsedy Senátu Milana Štěcha a premiéra Bohuslava Sobotky), které bylo adresováno Číně v souvislosti s návštěvou dalajlámy v České republice.

Signatáři v něm zdůrazňovali, že schůzky politiků s dalajlamou by se neměly považovat za výraz změny oficiální české politiky k Číně.

V letech 2000 až 2002 byl členem řídicího výboru Evropských mladých sociálních demokratů (ECOSY), mimo jiné zastupoval Česko v Konventu mladých EU (2002). Mezi roky 2006 a 2008 také působil jako viceprezident a člen vedení Světové organizace sociálnědemokratické mládeže (IUSY).

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Datum a místo narození: 4. listopadu 1978, Mladá Boleslav
Vzdělání: studoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor překladatelství - tlumočnictví/ekonomie (nedokončil)
Dosavadní funkce: místopředseda Poslanecké sněmovny (od listopadu 2017); předseda středočeské krajské organizace strany (od prosince 2016); místopředseda ČSSD (od března 2015; funkci obhájil loni); zastupitel Mladé Boleslavi (od října 2010); poslanec (poprvé zvolen v roce 2006, poté dvakrát obhájil, znovu zvolen i loni)
Kariéra: v letech 1996 až 2001 působil jako praktikant v mladoboleslavské automobilce Škoda Auto; od roku 1998 si vydělával jako překladatel z angličtiny; v letech 2002 až 2004 byl tajemníkem klubu ČSSD v zastupitelstvu Středočeského kraje, poté působil ve funkci vedoucího zahraničního oddělení ČSSD (2004-2006) a byl poradcem pro zahraniční politiku tehdejšího premiéra Jiřího Paroubka (2005-2006); v roce 2006 byl poprvé zvolen do sněmovny, od prosince 2012 byl jejím místopředsedou, do stejné funkce byl zvolen i po loňských volbách; po celé funkční období 2013 až 2017 byl předsedou sněmovny
Členství a funkce v politických stranách: členem ČSSD je od roku 2001, od roku 1998 byl členem Mladých sociálních demokratů (MSD), kterým v letech 2002 až 2006 předsedal; ve volebním období 2010 až 2013 byl stínovým ministrem obrany ČSSD; v roce 2010 působil také jako ústřední volební manažer ČSSD
Rodina: je ženatý, má dva syny

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme