Po delší nemoci zemřel režisér a ředitel festivalu Mene Tekel Jan Řeřicha. Bylo mu 72 let

Ve věku 72 let zemřel v úterý v Praze po delší těžké nemoci režisér a herec, autor literárních adaptací, překladatel a ředitel festivalu proti totalitě Mene Tekel Jan Řeřicha. Ve středu to potvrdili jeho spolupracovníci. Festival Mene Tekel vždy v době výročí komunistického puče z roku 1948 připomíná historické mezníky Česka i dalších evropských států a přináší svědectví o protiprávnosti totalitních režimů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Řeřicha | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Jan Řeřicha se narodil 18. května 1947 v Praze. Účinkoval v ochotnických souborech, od dětství byl obsazován do filmových rolí, po maturitě byl elévem v Divadle Za branou. V roce 1970 absolvoval Divadelní fakultu Akademie múzických umění v Praze.

Studenti práv v rámci festivalu Mene Tekel zrekonstruovali politický proces s olešnickými sedláky

Číst článek

Působil v Divadle Radar, Divadle Za branou, v Národním divadle, v Divadle Na Vinohradech, v Divadle Na zábradlí a na dalších scénách, pracoval v rozhlase a dabingu. Jan Řeřicha byl hlavně producent a režisér kulturních a vzdělávacích programů.

V roce 1990 byl jmenován do funkce ředitele Divadla na Starém Městě, kde působil do roku 1995 a připravil řadu mezinárodních akcí. V roce 1996 obdržel od vídeňské radnice ocenění Rathausmann za rozvoj dlouhodobých kulturních a společenských vztahů.

V roce 2002 inicioval a organizoval na počest záchranářů, kteří zahynuli při teroristickém atentátu na WTC, koncert Solidarity a díkůvzdání v newyorské Carnegie Hall. Od roku 2007 byl ředitelem mezinárodního projektu proti násilí a pro paměť národa Mene Tekel.

Od roku 2009 přednášel na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Konfederace politických vězňů mu udělila medaili III. odboje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme