Obžalované z vraždy vůdce kutnohorské sekty netrpěly bludy. Byly ale pod jeho vlivem, tvrdí znalci

Městský soud v Praze se ve středu opět vrátil k projednávání případu úmrtí kutnohorského léčitele a vůdce sekty Richarda Šiffera. Podle autorů revizního znaleckého posudku měly dvě obžalované z jeho vraždy - zubařka Magdalena a penzistka Irena - v době činu zachované ovládací a rozpoznávací schopnosti. Byly ale pod jeho vlivem. „Normální člověk se z těchto rámců nemohl vymanit,“ shrnul psycholog Petr Vavřík z Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Kutnohorská sekta Praha (Aktualizováno: 14:54 24. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svou obhajobu postavila zubařka Magdalena na tom, že si Richard svou smrt přál a dlouhodobě ji týral

Svou obhajobu postavila zubařka Magdalena na tom, že si Richard svou smrt přál a dlouhodobě ji týral | Zdroj: koláž iROZHLAS.cz

Obžalované z vraždy kutnohorského vůdce sekty, zubařka Magdalena Š. a učitelka v penzi Irena S., se ve středu dopoledne poprvé v letošním roce opět dostavily k soudu.

ON, náš vůdce: jak fungovala sekta plná psychického nátlaku a teorií o pekle i elfech

Číst článek

Senát v čele s Daniellou Sarah Sotolářovou totiž předvolal revizní znalce, kteří vytvořili posudky na obžalované v oblastech psychologie a psychiatrie.

Jako první se za ohrádku postavil psycholog z Fakultní nemocnice Hradec Králové Petr Vavřík. Soudu nejdříve popsal osobnostní znaky Magdaleny i Ireny s tím, že obě mají nadprůměrný intelekt. 

„Magdalena byla závislá na Šifferovi, byl jí nejbližší osobou. Byla velmi silně závislá na poškozeném, ne v tom smyslu, že by ho chtěla následovat, ale musela. Normální člověk se z těchto rámců nemohl vymanit. Podobné věci můžeme popisovat v domácím násilí, že žena zapře sama sebe,“ vypověděl. 

Vůdce Šiffer byl podle něj sice infantilní, ale velmi manipulativní člověk, který sledoval své cíle. Mezi nimi například udržení moci, sexuální potřeby nebo finanční zisk.

Ženy se podle klinického psychologa Vavříka ve své víře, kterou učil vůdce sekty, uchylovaly ke spoustě iracionalit, ale netrpěly bludem, tedy nepravdivými představami.

Expert u soudu: Vůdce kutnohorské sekty Richard byl velmi neúspěšný. Smrt se stala jediným východiskem

Číst článek

Odpoledne pak přišel na řadu psychiatr Ladislav Hosák. Odmítl, jak se snaží dokázat obhajoba, že by obě obžalované trpěly indukovanými bludy, měly tak podle něj zachované rozpoznávací a ovládací schopnosti. Svá tvrzení pak především opřel o to, že sám vůdce sekty neměl bludy a tudíž je neměl komu předávat.

Závěry pak také podtrhl dřívějším znaleckým posudek religionisty Zdeňka Vojtíška. Ten totiž dříve dospěl k tomu, že celé společenství bylo nové náboženské hnutí. Psychiatr Hosák je pak toho názoru, že pokud jde o náboženství, tak nelze mluvit o bludech. 

„Je to dáno spíše sociální konstelací než odborností. U všech věřících bychom poté museli konstatovat, že jsou duševně nemocní, například katolíci jsou přesvědčení, že existuje Bůh, nemají o tom ale žádné důkazy,“ sdělil soudu.

Soud si vyžádal nové posudky, protože ty předchozí si odporovaly. Zatímco znalci z přípravného řízení odmítali, že ženy jednaly pod vlivem bludů, další posudky popisovaly, že obě ženy naopak bludy trpěly.

Rozpory mezi znalci

Psychiatrička Monika Holečková byla na dřívějším jednání přesvědčená o tom, že Magdalena netrpěla bludy, protože osm hodin po zabití vůdce se sama šla s Irenou přihlásit na policii. Podle ní si tak ženy uvědomovaly, že se dopustily něčeho protiprávního. S tím ale obhajoba zásadně nesouhlasila. „To, že ležela několik hodin vedle mrtvoly, je projevem její normality?“ ptal se advokát zubařky Martin Bugaj.

Policie v případu úmrtí člena kutnohorské sekty obvinila šest lidí. Podíleli se na násilných rituálech

Číst článek

Naopak psychiatr Ilja Žukov, který zpracoval znalecký posudek na obžalovanou Irenu, řekl, že jde o naprosto ojedinělý případ jak v Česku, tak po celém světě. „To její bludné prožívání bylo pro mě tak intenzivní. Ona ho považovala za boha,“ uvedl.

Předsedkyně Sarah Sotolářová proto přistoupila k zadání revizního znaleckého posudku, který vypracovali odborníci z královéhradeckého ústavu. „Ani u nás v senátu se nepodařily rozptýlit pochybnosti o závěrech znaleckých posudků,“ řekla v září loňského roku.

Kutnohorská sekta

Kutnohorské společenství vešlo ve známost až poté, co zubařka Magdalena a důchodkyně Irena podle obžaloby usmrtily vůdce sekty Richarda v noci na 4. října 2022 v bytě v pražských Hájích. Obě ženy jsou před Městským soudem v Praze obžalované z vraždy. Obžaloba uvádí, že vystudovaná doktorka pedagogiky předtím zubařku utvrzovala v tom, že musí muži vyhovět v jeho přání zemřít.

U soudu vyšlo najevo, že zavražděný padesátiletý muž působil v Kutné Hoře jako samozvaný léčitel. Shromáždil kolem sebe stoupence, kteří se řídili v osobním i pracovním životě jeho pokyny. Svědci vypovídali o tom, že je fyzicky i psychicky týral.

Tři měsíce před úmrtím Richarda ve společenství zemřeli dva muži. Oběma případy se stále zabývá policie. V souvislosti s úmrtím, ke kterému došlo v okolí hradu Český Šternberk, již obvinila šest lidí z nejbližšího okruhu Richardových stoupenců.

Vít Kubant, Martin Štorkán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme