V březnu zemřelo v Česku nejvíc lidí za jediný měsíc. Proti pětiletému průměru jde o nárůst o 61 procent

Letos v březnu zemřelo v Česku podle předběžných údajů zhruba 16 600 obyvatel. Je to dosud nejvíc úmrtí za jediný měsíc od doby, kdy se tyto údaje evidují, informoval v úterý Český statistický úřad. Úmrtnost nejstarších seniorů ve věku nad 85 let se ale oproti průměru výrazně snížila. Březnový počet zemřelých přesáhl dosavadní maximum z letošního ledna, kdy se Česko potýkalo s další vlnou epidemie koronaviru.

Praha (Aktualizováno: 11:31 11. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letos v březnu zemřelo v Česku podle předběžných údajů zhruba 16 600 obyvatel. Je to dosud nejvíc úmrtí za jediný měsíc od doby, kdy se tyto údaje evidují, informoval v úterý Český statistický úřad (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Březen stanovil nové měsíční maximum v počtu zemřelých ve srovnatelné časové řadě od roku 1947. Dosavadní maximum z letošního ledna bylo překročeno o 530 osob, ve srovnání s loňským listopadem, kdy vrcholila podzimní vlna epidemie covidu-19, bylo zemřelých více o 802,“ uvedl Český statistický úřad.

Nejvyšší nárůst úmrtí za sto let. Podobný Česko zaznamenalo jen na konci války v roce 1945

Číst článek

Podle údajů ministerstva zdravotnictví byl letošní březen nejtragičtějším z hlediska úmrtí v souvislosti s covidem za déle než rok epidemie, zemřelo 5967 lidí.

Oproti průměru z let 2015 až 2019 je počet březnových úmrtí vyšší o 61 procent, absolutně o 6300. Procentní nárůst počtu úmrtí oproti pětiletému průměru pro daný měsíc byl ale nejvýraznější v listopadu, a to 77 procent, v lednu činil 52 procent.

Na každých 100 000 obyvatel připadalo třetí měsíc letošního roku 155 úmrtí, zatímco v letech 2015 až 2019 to bylo podle statistiků v průměru 97.

Zřejmý je ale podle statistiků pozitivní vývoj u skupiny nejstarších seniorů ve věku 85 a více let, u kterých se úroveň takzvané nadúmrtnosti ve srovnání s podzimem loňského roku výrazně snížila. Vliv na to může mít očkování proti koronaviru.

„Zatímco v listopadu byla v porovnání s průměrným listopadem let 2015–2019 jejich úmrtnost vyšší o 80 procent, v březnu již jen o 23 procent,“ uvedla vedoucí oddělení demografické statistiky Českého statistického úřadu Terezie Štyglerová.

Největší v Ústeckém kraji

V Česku se začalo proti koronaviru očkovat koncem prosince, přednost dostali nejstarší obyvatelé a zdravotníci.

V březnu se podle statistiků v důsledku epidemie covidu nejvýrazněji od průměru odchýlila úmrtnost lidí ve věku 60 až 79 let, a to o 71 až 77 procenta. V průměru víc než padesátiprocentní nadúmrtnost byla ale i u lidí ve věku 40 až 59 let.

Počet obyvatel v Česku stoupl na 10,7 milionu. Za nárůstem stojí přistěhovalectví, klesla porodnost

Číst článek

Březen se stal v počtu úmrtí nejtragičtějším měsícem v sedmi krajích, a to ve Středočeském, Jihočeském, Plzeňském, Ústeckém, Libereckém, Pardubickém a v Praze.

V Karlovarském kraji zaznamenali nejvíc zemřelých v únoru, v Královéhradeckém a Moravskoslezském během ledna. V Jihomoravském, Olomouckém, Zlínském kraji a na Vysočině byla situace nejhorší už loni v listopadu.

Nejvyšší byla v březnu úmrtnost v Ústeckém kraji, a to 194 úmrtí na 100 000 obyvatel, naopak nejnižší v Praze – 129 úmrtí na 100 tisíc obyvatel, i v hlavním městě byla ale nadprůměrně vysoká.

Oproti průměru se vyšší úmrtnost projevila stejně jako v předchozích měsících u mužů. Počet všech zemřelých mužů ze 100 000 v březnu stoupl oproti průměrné hodnotě tohoto měsíce z let 2015 až 2019 o 74 procent, zatímco u žen to bylo o 45 procent. V listopadu se úmrtnost mužů zhoršila o 77 procent, žen o 74 procent.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme