Úmrtnost na rakovinu v Česku dlouhodobě klesá

Pacienti s rakovinou mají v Česku stále větší šanci tuto zákeřnou nemoc překonat. Klesající úmrtnost potvrzují jak statistiky, tak lékaři. Národní onkologický registr má poslední data za rok 2008. Podle nich onemocnělo přes 77 a půl tisíce lidí a nemoci jich podlehlo víc než 27 a půl tisíce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rentgen hrudníku ukazuje nádor v levé plíci

Rentgen hrudníku ukazuje nádor v levé plíci | Foto: Licence GNU, Lange123

Nejčastějším zhoubným nádorem je rakovina kůže, tlustého střeva a plic, u žen karcinom prsu a u mužů prostaty. Lékaři i statistikové však ukazují grafy čím dál tím raději. Rakoviny sice přibývá - s tím se nedá nic dělat - ale úmrtnost klesá. Proto je na grafech vidět, jak se rozvírají nůžky skoro u všech diagnóz.

Mezinárodně uznávaným kritériem je, jestli pacient přežije pět let od diagnózy. Za posledních patnáct let těchto pacientů přibylo o pětinu. Stojí za tím prevence a kvalitní onkologická léčba.

Přehrát

00:00 / 00:00

rakovina.mp3

„Klesá úmrtnost na rakovinu plic u mužů, to znamená, že chlapi dostávají rozum a v menší míře kouří,“ míní profesor Zdeněk Dienstbier. „To je důkaz toho co je ve zdravotnictví nejlevnější, a to je právě otázka prevence,“ dodává.

„Je ovšem už záhadou, proč u žen naopak rakoviny plic přibývá, a to nejenom v Česku, celoevropsky. Tam je nějaký sociální nebo hormonální prvek, neumím to vysvětlit, ale je to fakt,“ říká Dienstbier.

Stále víc pacientů se také v Česku hlásí do klinických zkoušek nových léků. Další možnost léčby k tomu přivedla také Janu Pelouchovou, která trpí hematoonkologickým onemocněním - rakovinou krve, u které je velmi omezená škála přípravků. „Je potřeba hledat další munici,“ myslí si Jana Pelouchová.

Pokles úmrtnosti na rakovinu je naštěstí celoevropský trend. Podle Tomáše Srba z Ústavu zdravotnických informací a statistiky v současnosti Česko dotahuje lepší průměr.

„V porovnání se západní Evropou je na tom Česko trochu hůře, ale není to ani tak způsobeno horší kvalitou onkologické péče, je to spíše způsobeno tím, že populace České republiky chodí později na různé preventivní prohlídky a vyšetření. Potom je útvar zachycen v pozdějším stádiu a naděje na vyléčení je samozřejmě nižší,“ vysvětluje Tomáš Srb.

Bohužel je to právě nádor tlustého střeva, který až v 60 procentech případů odhalí lékaři v pokročilém stadiu. A vzhledem k možnostem prevence si lékaři troufají říct, že většina těchto lidí umírá zbytečně.

Lenka Jansová, Martina Maňasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme