Úmyslné nakažení prasečí chřipkou je podle ministryně zdravotnictví nesmysl

Nechat se nakazit prasečí chřipkou a získat tak imunitu je podle ministryně zdravotnictví Dany Juráskové nesmysl. V posledních dnech se totiž objevily laické návody a spekulace, jestli by nebylo lepší prodělat prasečí chřipku teď, kdy by se dal očekávat lehčí průběh onemocnění.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Virus "nové" chřipky H1N1

Virus "nové" chřipky H1N1 | Foto: CDC Influenza Laboratory

Ministryně zdravotnictví doporučuje při onemocnění prasečí chřipkou stejná opatření jako u běžné chřipky, nakazit se úmyslně podle ní nemá smysl:

"Já to v žádném případě nedoporučuji a shoduji se tak se stanoviskem České vakcinologické společnosti, která říká, že je těžké odhadnout, jak bude individuální organismus reagovat na osídlení virem. Proto hrozí riziko, že průběh nemoci nemusí být u každého jedince lehký," vysvětluje Jurásková.

Kvůli očekávané podzimní pandemii prasečí chřipky už vláda přijala určitá opatření. "Budeme mít pro 25 procent populace antivirotika Tamiflu a Relenzu. Zároveň budeme mít pro 25 procent populace očkovací vakcínu respektive blokovanou výrobní kapacitu," dodává ministryně zdravotnictví.

V Německu se pořádají chřipkové večírky

V Německu dokonce mladí lidé pořádají večírky, na kterých se snaží cíleně nakazit virem prasečí chřipky. Chtějí tak získat imunitu pro případnou podzimní epidemii. Věří, že pak už neonemocní nebo u nich bude mít nemoc při možném zmutování viru mírnější průběh.

I němečtí experti ale před úmyslným nakažením varují. Podle Reinharda Burgera z Institutu Roberta Kocha může mít i teď nemoc těžký průběh a získaná imunita bude v případě zmutování viru stejně k ničemu.

Prasečí chřipka má ve světě charakter pandemie, jakou svět nezažil od roku 1918. Podle odborníků má sice dnešní populace podstatně lepší zdravotní péči než kdykoli v historii, na druhou stranu se ale s virem může setkat jednodušeji, například kvůli letecké dopravě.

Přečtěte si také:
V Německu se pořádají chřipkové večírky, mladí tak chtějí získat imunitu
Odborníci čekají v Česku prudký nárůst onemocnění prasečí chřipkou
Cena vakcín proti prasečí chřipce se odvíjí od rezervací
Počet nakažených prasečí chřipkou stále stoupá. Vláda se připravuje na pandemii
D. Rath: Prasečí chřipka je mediální bublina
Prasečí chřipkou by mohly v Česku onemocnět dva miliony lidí

Jiří Hošek, Igor Maňour, Zbyněk Zykmund, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme