Karlovarský hejtman: Zařazení západočeských lázní do seznamu UNESCO by bylo zadostiučinění

Celkem 11 evropských lázeňských měst společně usiluje o zápis na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Jsou mezi nimi i Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně. Pro hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka z Karlovarské občanské iniciativy by šlo o osobní zadostiučinění. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu mluvil i o tom, jak se nejmenší český kraj vyrovnává s covidem i jak je na tom s očkováním.

dvacet minut radiožurnálu Karlovy Vary Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek | Foto: Václav Šlauf / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Zítra (v sobotu, pozn. red.) má výbor Světového dědictví UNESCO rozhodnout o finálním zápisu 11 lázeňských měst na seznam UNESCO, včetně Karlových Varů, Mariánských Lázní a Františkových Lázní. Jak je to pro vás důležité?
Je to důležité i pro mě osobně, byla by to obrovská radost. Byl jsem u všeho od roku 2010, vedl jsem mezinárodní skupinu starostů, která zpracovávala nominační dokumentaci. Bylo by to pro mě zadostiučinění, bylo to opravdu hodně práce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pandemie západočeské lázně poznamenala, návrat k normálu potrvá, upozorňuje hejtman

Pro kraj a lázeňská města by to byla obrovská přidaná hodnota v jejich zviditelnění se, UNESCO znamená etalon kvality. Jsou tam jen pozitivní dopady.

Oněch 11 lázeňských měst tedy usiluje o zápis společně a nekonkurují si, rozumím tomu správně?
Ano, vznikla rodina 11 evropských lázeňských měst, která postupují společně. Na seznam budou zapsána jako celek. A to je unikátní.

Vítají to i vaši obyvatelé?
Obecně ano, zvláště v této době, kdy čekáme na výraznější restart turistického ruchu a lázeňství. Před covidem tu navíc panovala obava, abychom nebyli zahlceni jednodenními návštěvníky, kteří se tu otočí na pětníku a zase odjedou.

Pokud se zápis na seznam UNESCO podaří, tak to bude pro všechny obrovská deviza, samozřejmě i pro podnikatelský sektor.

Jak lázeňství ve vašem regionu poznamenala pandemie?
Strašně. Na rok jsme byli vyřazeni z klasického lázeňského života, lázně byly až na výjimky zavřeny. Vedlo to k uzavírání hotelů, z nichž některé dosud neotevřely, vedlo to i k odlivu odborníků, nejen lékařských, ale i fyzioterapeutických, do jiných odvětví. Návrat k normálu bude dlouhý a složitý.

Kdy Karlovarský kraj spustí očkování bez registrace? Jaká je vlastně na západě Čech epidemiologická situace? A za jakých podmínek se letos bude konat karlovarský filmový festival? Poslechněte si celý rozhovor.

Od roku 2010 pracovali na společné nominaci pro zápis na seznam UNESCO starostové evropských lázeňských měst. Měl jsem tu čest být jedním z nich a nyní se snad ten dlouho očekávaný okamžik zápisu blíží. Doporučení odborníků je pozitivní, myslím, že to vyjde 👍

15:09 – 23. 07. 2021

7 35

Vladimír Kroc, als Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme