UNESCO se zajímá o demolici domů na Václavském náměstí

Pozorovatelé UNESCO, kteří tento týden kontrolují některé nové projekty Prahy jako památkové rezervace, se budou dnes oproti očekávání věnovat také plánované demolici vnitrobloků na Václavském náměstí. Sejdou se i se členy Klubu Za starou Prahu, který proti demolici protestuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ulice V cípu (Praha) | Foto: Český rozhlas

Emisaři se budou zabývat záměrem investora zbourat několik zchátralých budov na Václavském náměstí a postavit na jejich místě nové obchodní centrum.

Projekt už loni v létě zablokoval Národní památkový ústav a protestoval proti němu i Klub Za starou Prahu.

Jak ve vysílání Radiožurnálu upozornil historik umění a jednatel klubu Richard Biegel, plán nerespektuje principy historického urbanismu Nového města a ignoruje prostředí památkové rezervace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč Klub za starou Prahu odmítá projekt obchodního centra na Václavském náměstí, vysvětloval v Ranním interwiev Radiožurnálu historik umění Richard Biegel

"Je to taková zvláštní chirurgická operace, kdy se míchají dohromady různé věci a charakteristika, která odpovídá jen částečně, se dá na všechno, aby se umožnila právě tato plošná demolice," uvedl Biegel.

Autorem návrhu je architekt Jakub Cigler. Český rozhlas se pokusil získat i jeho vyjádření. Architekt však vysvětlil, že nemá povolení od investora stavby, kterým je nizozemská společnost Ballymore Properties, vyjadřovat se k projektu, i když osobně by to udělal velmi rád.

Dodal, že členy Klubu Za starou Prahu už loni v létě se svou studií seznámil a s příliš dobrou odezvou se nesetkal.

Obchodní centrum do tří let

Reportéři Radiožurnálu prošli ty části areálu, kterých se demolice týká, a přesvědčili se, že budovy bývalé tiskárny v postranní uličce V Cípu jsou opravdu omšelé a zdemolované.

Přehrát

00:00 / 00:00

O demolici budov na Václavském náměstí projevili zájem experti UNESCO. Jednat budou i se členy Klubu za starou Prahu. Podrobnosti v reportáži Michaely Veteškové v Ranním Radiožurnálu.

"Hodit do toho granát. Kdyby to opravovali, bude to stát ještě víc, než když se to zbourá. Je to tady všechno rozbité, zničené," popsal hlídač parkoviště, kde dřív fungovala tiskárna.

Obchody, kanceláře a restaurace by měly vyrůst na ploše 70.000 metrů čtvrtečních. Výměra vlastních pozemků je 10.715 metrů čtverečních. Firma Welvyn Company, za kterou stojí nizozemská společnost Ballymore Properties, koupila blok domů před šesti lety za 800 milionů korun a centrum chce otevřít do tří let.

Investor už před časem v tiskové zprávě uvedl, že budovy ve vnitrobloku jsou zčásti opuštěné a v dezolátním stavu, proto je musí zbourat a místo nich postavit nové. K dalšímu se zatím nechce vyjadřovat.

Podle jednatele Klubu Za starou Prahu Richarda Biegela je skutečně možné některé tiskárenské budovy zbourat a nahradit je novostavbou. Demolice by ale podle něj zasáhla i historicky cenné objekty.

Plánek bloku u Václavského náměstí s vyznačenými budovami k demolici i k zachování | Foto: klub Za starou Prahu

"Je tam třeba novorenesanční tiskárna Prager Tageblatt, která je sice opuštěná, ale hodnotu má, nebo klasicistní křídla domů v Jindřišské, které jsou integrální součástí domů. Ty se bourají a místo nich se vytváří volná plocha, která se má potom prostavět obrovskou masou jedenácti podlaží s podzemními garážemi. Je to něco, co úplně změní charakter této části Nového města," podotkl Biegel.

Doufá proto, že setkání s emisary UNESCO podstatně ovlivní postoj hlavního města i investora k plánované proměnně vnitrobloku na Václavském náměstí.

"V tuto chvíli jsou bohužel povoleny demolice, někdy i součástí kulturních památek, ale druhé kolo potom bude povolování projektu, a tam doufám, že se Praha vzpamatuje a začne přemýšlet o architektuře urbanismu Nového města v intencích toho, že je to památka UNESCO," dodal Biegel.

Na stránkách společnosti Ballymore Properties si můžete prohlédnout mimo jiné vizualizace k projektu na Václavském náměstí.

Martin Hromádka, Michaela Vetešková, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme