Unesení reportéři jsou zpátky doma

Tři čeští novináři Vít Pohanka, Michal Kubal a Petr Klíma jsou z Iráku zpátky doma. Na cestě z Bagdádu do jordánského Ammánu je unesla zatím stále neznámá skupina ozbrojenců. Na svobodu se reportéři dostali až po 6 dnech strávených v zajetí. Do Prahy je dopravil armádní speciál dnes krátce před šestou hodinou. Čekali je jejich příbuzní. V letištní hale pak při tiskové konferenci všichni tři novináři poděkovali vládě a českým úřadům. Transport zajišťovalo Ministerstvo obrany o své vlastní iniciativě a žádné požadavky na Český rozhlas nebo Českou televizi kvůli pokrytí nákladů nevzneslo. Reportéři pak přes den absolvovali v nemocnici potřebná vyšetření.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vít Pohanka po návratu

Vít Pohanka po návratu | Foto: Pavel Král

Vít Pohanka na konferenci popsal, jakou špatnou zkušenost udělali s iráckým taxikářem. "Když se vrátil do Bagdádu, tak věc nikde nenahlásil a dokud to čirou náhodou nezaslechla jedna novinářka a ta nezačala dělat rozruch, tak on se k ničemu neměl. Kdyby to býval na české velvyslanectví nahlásil hned v neděli, tak by se možná v České republice dozvěděli, na čem jsme a jak asi na tom jsme."

Michal Kubal zase řekl, že během únosu jim hodně pomohlo, že drželi při sobě a nedovolili, aby je ovládl stres. "To bylo všem jasné, že kdyby něco nastalo, že to je začátek konce. Pokud měl někdo problémy, těžké chvíle, druzí se mu snažili pomoci. Pokud to nepomohlo, tak mlčel, vyřídil si to sám v sobě. To se myslím stalo každému z nás tam na tom místě."

Ze třech unesených novinářů absolvoval v minulosti speciální kurz přežití krizových situací jen jeden - Petr Klíma. Přestože všichni tři reportéři České televize a Českého rozhlasu jsou v pořádku, ředitel Radiožurnálu Alexander Pícha plánuje, že příště budou muset speciálním výcvikem projít všichni naši zpravodajové, kteří do válečných zón vyjíždějí. "Někteří naši zpravodajové mají kurz přežití, který pořádá Ministerstvo obrany. V případě Víta Pohanky jsme se spolehli na to, že měl podobný kurz v BBC, kde dřív působil. Ale veškeré riziko se vyloučit nedá, navíc můžeme udělat jen to, že úplně všechny reportéry, které máme, necháme ve spolupráci s ministerstvem obrany projít tím kurzem přežití."

na Michalu Kubala se vrhli novináři | Foto: Pavel Král

Čechy od minulé neděle zadržovali na dosud neznámém místě iráčtí ozbrojenci. Uneseni byli na cestě z Bagdádu do jordánského Ammánu. K jejich propuštění přispělo mimo jiné vyjednávání velvyslance v Iráku Martina Klepetka se sunnitskými duchovními. Pomohla také přímluva českých muslimů a připomínka toho, že Češi provozovali v Iráku nemocnici.

Na propuštění novinářů spolupracovala také Česká televize a Český rozhlas. Ředitel Radiožurnálu Alexander Pícha tak dnes už mohl říct, jestli existovaly informace, které nebylo možné v průběhu únosu odvysílat. "Takovou informaci, která by nejvíc mohla zkomplikovat osud našich reporérů, byla informace z oficiálních míst, z ministerstva obrany, že se chystají nějaké speciální jednotky, které by případně mohly osvobodit naše lidi v Iráku. To byla asi nejnebezpečnější informace." Pícha řekl, že pokud by rozhlas dostal informaci, která by skutečně mohla ohrozit životy reportérů, zatajil by je, ale před touto otázkou nakonec nestáli.

Markéta Kaclová, Lenka Šumová, Veronika Malá, Vít Dvořák, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme