Unie bude krizi řešit společně s odboráři

Postup Evropské unie proti hospodářské krizi má být pokud možno společný a měl by podléhat společným pravidlům, shodli se na dnešním jednání v Praze premiér Mirek Topolánek (ODS) s generálním tajemníkem Evropské odborové konfederace (EOK) Johnem Monksem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

MirekTopolánek a John Monks | Zdroj: ČTK

"Shodujeme se na tom, že postup Evropské unie má být pokud možno společný, má podléhat společným pravidlům a má samozřejmě i společné řešení," prohlásil Topolánek. Společně by státy EU měly postupovat také podle Monkse; podle něj následky světové hospodářské krize ve 30. letech minulého století zhoršila právě různá protekcionistická opatření některých států.

"Je zde určité nebezpečí, že v rámci krize lidé budou spíše hledat pomoc na národní úrovni, ale je důležité, abychom problémy řešili na evropské úrovni s ohledem na ostatní části světa. Očekáváme od českého předsednictví, že skutečně provede velmi razantní kroky," řekl Monks.

Topolánek uvedl, že se s Monksem shodli také v otázce podpory volného pohybu pracovních sil. "Je evidentní, že tato bariéra, za jejíž odstranění máme v úmyslu během toho půl roku bojovat, je jednou z věcí, které blokují pracovní trh, které snižují mobilitu evropského pracovního trhu," uvedl Topolánek. Společně by měla EU podle Topolánka postupovat i v energetické politice.

Monks zastupuje konfederaci sdružující 82 národních odborových organizací z 36 evropských zemí; jejich členská základna celkově čítá asi 60 milionů lidí.

Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme