Unie s lidovci odkládají řešení dluhu ODA po sněmu Aliance

Osud Občanské demokratické aliance uvnitř Čtyřkoalice stále není jasný. Špičky unionistů a lidovců čtyři hodiny jednaly bez účasti lidí z ODA o řešení téměř sedmdesátimiliónového dluhu Aliance a nakonec se rozhodly řešení odložit a počkat, jak dopadne víkendový sněm ODA. V neděli se pak sejde politická rada Čtyřkoalice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyril Svoboda | Foto: Jan Rosenauer

Jak po jednání uvedla předsedkyně unionistů Hana Marvanová, v úvahu připadá několik možností, jakých ale odmítla říct. Podle ní se hledá kompromis přijatelný pro všechny strany Čtyřkoalice. V podobném duchu se vyjádřil i předseda lidovců Cyril Svoboda. "Důležité je, že nikdo nevstoupil do jednání s úmyslem rozbít Čtyřkoalici. Samozřejmě také chceme, aby dluhy byly splaceny transparentně a každému srozumitelně, v tom byla naprostá shoda. Takže se rýsují jedno dvě řešení a z tohoto důvodu jsem optimista, že jsme se posunuli dál," prohlásil Svoboda.

Podle šéfa lidovců jsou ve hře všechny možné scénáře, které by měly být v souladu s naplněním celostátní konference. Svoboda přitom naznačil, že na sloučení stran ve Čtyřkoalici, které unionisté ODA nabídli, budou lidovci trvat. "Ta nabídka byla, takže samozřejmě otázka integrace je něco, co je stále živé", řekl Svoboda Radiožurnálu. Zároveň připomněl, že usnesení lidovecké celostátní konference chtějí naplnit a označil tento cíl za možný.

Přehrát

00:00 / 00:00

C.Svoboda: Integrace je živá

Lídr Čtyřkoalice Karel Kühnl pro Radiožurnál Kühnl zároveň důrazně odmítl spekulace, že je ve hře osud ODA ve Čtyřkoalici. "Je naprosto vyloučeno mluvit o osudu ODA, my jsme hovořili jako dvě samostatné strany o nastalé situaci a myslím si, že tak jako dosud všichni vidíme cestu k řešení. A to řešení se samozřejmě musí domluvit s ODA," řekl Kühnl. Řešení by podle něj mělo být takové, aby Čtyřkoalice zachovala svůj voličský potenciál.

Unie ale o rychlou integraci nestojí a nechce škrtat kandiáty bez souhlasu ODA. Unionisté už včera přistoupili na způsob, jakým chce ODA svůj téměř sedmdesátimiliónový dluh splácet, Předsedkyně US/DEU Hana Marvanová zároveň naznačila, že její strana je ochotna sloučit se s ODA, ale bez nátlaku a v normálních termínech.

"Pod takovým tlakem časovým nebo vnějším není možné a já bych to ani jako předseda nepodporovala, abychom se integrovali, protože takováto integrace by nebyla na základě vzájemné a svobodné dohody zúčastněných stran," trvá na svém Hana Marvanová.

Kvůli nepřítomnosti předsedy Michaela Žantovského, který je na dovolené, dnes nezasedala čtyřkoaliční rada. Podle Marvanové se sejde ve čvrtek nebo v pátek.

Občanská demokratická aliance také v úterý potvrdila, že je ochotna přistoupit na způsob splácení svého mnohamiliónového dluhu podle návrhu Unie svobody-DEU. Prohlásil to místopředseda ODA Oldřich Kužílek s tím, že Aliance proto zveřejní jména lidí, kteří jí půjčili na zaplacení části dluhu.

Aliance je ochotna také sestavit splátkový kalendář k ročním splátkám ve výši pět miliónů korun. ODA ale nehodlá změnit nadaci, na kterou by Česká pojišťovna větší část dluhu ODA ve výši přes 56 miliónů korun převedla. Unionistům stejně jako lidovcům vadí, že chce ODA splácet dluh Nadaci vzdělávacích programů, kterou spoluzakládala.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme