Unie se radí, jak půjde do voleb

Vedení Unie svobody - DEU se stále ještě nerozhodlo, zda kývne na nabídku lidovců a půjde do voleb s nimi, nebo sestaví kandidátky samostatně. Pro pokračování spolupráce s KDU-ČSL po rozpadu Čtyřkoalice je podle dosavadních informací většina členů Republikového výboru. Samostatnou kandidaturu otevřeně podporuje jen pražská organizace. Podle odhadů analytiků unionisti zřejmě navrhnou lidovcům, aby místa na společných kandidátkách do sněmovny uvolněná ODA nahradily nezávislé osobnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Unie svobody - Demokratická unie | Foto: Unie svobody

Samostatné kandidátky US-DEU si jednoznačně přejí pouze pražští unionisté, kteří se s KDU-ČSL na krajské úrovni už rozešli. Radiožurnálu to potvrdil jejich předseda Pavel Svoboda. "Zcela bez okolků říkám, že pravděpodobně tento názor neuspěje a existovat zřejmě bude dvoukoalice Unie Svobody-DEU a KDU-ČSL", uvedl Pavel Svoboda. Za sebe zdůraznil, že on s tím nemá žádný problém, avšak jeho názor je jednoznačný: jít do voleb samostatně.

Přehrát

00:00 / 00:00

P.Svoboda: Do voleb jdeme samostatně

Zástupci KDU-ČSL i ČSSD jednoznačně odmítají teorii místopředsedy ODA Oldřicha Kužílka, že obě strany spolu jednaly o odstranění Aliance ze Čtyřkoalice. Totéž si myslí i politici Unie svobody-DEU. Někteří analytici jsou nicméně přesvědčeni, že pro lidovce by ODA byla překážkou pro povolební vyjednávání, a dluh tak byl jen záminkou pro faktické vyloučení ODA ze Čtyřkoalice.

KDU-ČSL se ve čtvrtek rozhodla jít do voleb jen s Unií svobody-DEU. Za této situace chce ODA podle svého předsedy Michaela Žantovského i s mnohamiliónovými dluhy kandidovat sama, případně s jinými stranami. O další politické a volební strategii US-DEU rozhodne v úterý právě Republikový výbor unionistů.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Dana Jaklová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme